logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Budujemy baseny. Następny na Tatrzańskim, w przyszłym roku Miedzyń
Na wiosnę planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę nowego basenu na Tatrzańskim. W przyszłym roku ruszy natomiast budowa basenu na Miedzyniu. Dzięki dobrym wynikom finansowym program budowy osiedlowych basenów będzie realizowany w szybszym tempie.


Według wcześniejszych założeń kolejne baseny miały powstawać co dwa lata. Stabilna sytuacja finansowa miasta umożliwi jednak szybszą budowę tej infrastruktury. - Konsekwentnie realizujemy plan budowy basenów na osiedlach. Zależy mi, żeby równy dostęp do nich mieli wszyscy mieszkańcy miasta. Jednocześnie budować będziemy nową  Astorię z basenem olimpijskim, która pozwoli na profesjonalne treningi zawodowym sportowcom – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Jeszcze tej wiosny planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę pływalni przy Zespole szkół nr 28 przy ul. Kromera. Będzie to duży 3-kondygnacyjny obiekt o powierzchni blisko 5 tysięcy metrów kwadratowych. Kompleks basenowy tworzyć ma: niecka basenu pływackiego (wyposażona w dźwig dla osób niepełnosprawnych, 6 torów) oraz niecka rekreacyjna i do nauki pływania. Zaplanowano też szereg atrakcji: atrakcje wodne: grzybek wodny, rwąca rzeka, ławeczka z masażem, gejzer wodny, z oświetleniem podwodnym, brodzik dla dzieci wymagających opieki rodziców ze zjeżdżalnią, wanny do hydromasażu,  jacuzzi z oświetleniem podwodnym, zjeżdżalnią o długości około 58 m wyposażoną w multimedia. Na widowni zaplanowano 159 miejsc. Basen będzie wyposażony w zaplecze przebieralniowo-natryskowe i sanitarne, kompleks SPA (sauna sucha fińska z natryskami (2 szt.), kompleks rekreacyjny – siłownia i sala fitness.

W przyszłym roku rozpocznie się natomiast budowa basenu na osiedlu Miedzyń. Powstanie on przy Zespole Szkół nr 8 przy ul. Pijarów. Będzie to nieco mniejszy obiekt o powierzchni blisko 1600 metrów kwadratowych ze względu na ograniczony teren pod tę inwestycję. Zaplanowano w nim 2 kondygnacje. Zlokalizowane będą na nich niecka basenu, dwa brodziki dla dzieci z różnymi atrakcjami do zabawy oraz małą pochylnią-zjeżdzalnią. Poza tym na Miedzyniu będzie można zrelaksować się w dużych wannach SPA oraz strefie fitness. Obiekt będzie wyposażony w zespół szatniowo-sanitarny. Nowe pływalnie na Tatrzańskim i Miedzyniu będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W tym roku planowane jest też rozpoczęcie prac nad nową Astorią z basenem olimpijskim. Wartość tej inwestycji szacowana jest na 100 mln zł. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na to zadanie. W poprzednich latach udało się oddać do użytku 2 obiekty. W 2014 roku otwarty został zmodernizowany basen na Bartodziejach. Od 2015 roku bydgoszczanie mogą korzystać z nowego obiektu na Błoniu. W ubiegłym roku natomiast rozpoczęła się budowa basenu o charakterze parku wodnego na Kapuściskach. Trwa też termomodernizacja Pałacu Młodzieży obejmująca prace przy basenie.

W najbliższych  latach planowane jest też uruchomienie inwestycji na osiedlu Leśnym. Warto podkreślić, że kolejność budowy basenów to wynik konsultacji z mieszkańcami Bydgoszczy. Baseny zostały zaplanowane na osiedlach z największą liczbą mieszkańców, na których do tej pory nie funkcjonowały pływalnie. Poza tym nowe lokalizacje uwzględniają między innymi liczbę dzieci korzystających z zajęć na pływalni oraz odległości szkół od innych basenów na terenie miasta.

Warto wiedzieć

Na konferencji informującej o nowym harmonogramie budowy basenów i wprowadzeniu nowych ulg w przejazdach komunikacją miejską  prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski zapowiedział również większe bonifikaty na wykup mieszkań komunalnych do 98 % w przypadku wykupu, na który zdecydują się wszyscy lokatorzy lub do 90 procent w pojedynczych przypadkach. W najbliższym czasie opracowany zostanie Program Sprzedaży Mieszkań na rzecz Najemców.