logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Słów kilka o kulturze ludowej




Galeria Miejska bwa zaprasza na kolejny wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki, który tym razem przygotowała Zuzanna Żubka-Chmielewska. Tematem spotkania online są ludowe inspiracje w polskiej modzie i dizajnie XX oraz XXI wieku.


Przełom XIX i XX wieku to w Polsce okres wzmożonego zainteresowania kultura ludową. Artyści doceniają jej wizualną atrakcyjność i barwność podkrakowskiej i podhalańskiej wsi przenika do ich twórczości. Jednocześnie w trwającym pod zaborami kraju prowadzone są dyskusje o stworzeniu sztuki narodowej i to właśnie swojska polska wieś ma być podstawą do jej kreacji. „Polskość” obejmuje nie tylko sztukę wysoką, ale także m.in. modę. Prasa nawołuje kobiety, by porzuciły paryskie modele i skierowały modne zainteresowania w stronę rodzimych wzorców. W ten sposób do miejskiej garderoby przenikają góralskie cuchy, serdaki i kapelusze z piórkiem. Choć na większą skalę moda „patriotyczna” w Polsce się nie przyjmie, to ludowe inspiracje staną się ciekawym urozmaiceniem. W kolejnych dekadach artyści, rzemieślnicy i projektanci będą nadal korzystali z lokalnej tradycji łącząc ją z nowoczesnymi trendami wzornictwa. W wykładzie Zuzanny Żubki-Chmielewskiej prześledzimy część tych tropów. Zobaczymy jak ludowe motywy łączą się estetyką secesji i art deco, przyjrzymy się modzie na „polski len” w latach 30-tych, otworzymy drzwi „Cepelii” i poszukamy polskości w modzie „dzieci kwiatów”.

Zuzanna Żubka-Chmielewska – historyczka sztuki, mody i antropolożka kultury. Doktorantka w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się historią ubiorów. Uwielbia tropić dawne odzieżowe zwyczaje i badać społeczne i symboliczne znaczenie stroju. Poza realną modą z zapałem analizuje kostiumy filmowe. Czasem szpera w archiwach, ale najbardziej lubi kontakt z ludźmi. Co roku bierze pod opiekę rzesze warszawskich studentów prowadząc wykłady w Viamodzie Szkole Wyższej, Warszawskiej Szkole Reklamy i w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Często dzieli się też swoją wiedza w radiu i telewizji oraz współorganizuje wystawy poświęcone modzie.

Wykład online jest już dostępny na stronie bwa (link TUTAJ) i pozostanie tam do 13 lutego.