logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowy neon nad Galerią Miejską bwa
Galeria Miejska bwa świętuje w tym roku 70 rocznicę istnienia. Oprócz wyjątkowej wystawy przygotowanej specjalnie na tę okoliczność, na dachu budynku zainstalowano neon, który jest świetlną wizualizacją logotypu Galerii. Oficjalne zapalenie neonu odbędzie się podczas wernisażu, 22 października.


Neon zamontowano na dachu, przy elewacji skierowanej w stronę ulicy Gdańskiej. Został wykonany z neonowych rurek w kolorze białym, na podkładzie z czarnego metalu. Świetlny napis na wymiary 2m/7,8m. 

Sam znak Galerii Miejskiej bwa odnosi się do charakterystycznej modernistyczno-geometrycznej architektury budynku Galerii. Jednocześnie jest to graficzna hybryda, która nawiązuje do form artystycznej ekspresji w przestrzeni dwu i trójwymiarowej.  

Prosta, wyrazista i dynamiczna forma nowego neonu dobrze wpisuje się w otaczającą przestrzeń. Na zasadzie kontrastu, będzie zauważalnym, charakterystycznym i rozpoznawalnym znakiem tej części Śródmieścia. Projekt zyskał pozytywną opinię konserwatora zabytków oraz plastyka miejskiego. 

Neon to jedna z kilku niespodzianek przygotowanych dla mieszkańców z okazji 70 rocznicy istnienia Galerii. 22 października odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy pt. „70 lat Galerii Miejskiej bwa”.  

W ramach ekspozycji pokazane zostaną materiały archiwalne związane z najważniejszymi wystawami, a także sylwetki twórców, którzy na przestrzeni tych lat, współpracowali z Galerią lub też pokazywali tu swoje dzieła. Wystawie „70 lat Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy” towarzyszyć będzie dwutomowe wydawnictwo, w skład którego wejdzie planer i katalog, gdzie znajdą się m. in. wywiady z obecną dyrektorką Galerii Karoliną Leśnik, a także z Wacławem Kuczmą i Janiną Sawicką-Jułgą. 

Wernisaż wystawy i oficjalne zapalenie neonu odbędą się 22 października o godz. 18.00. 

O Galerii Miejskiej bwa:

Tuż po wojnie, już w 1946 roku, swoją działalność rozpoczął Pomorski Dom Sztuki, w ramach którego początkowo działała galeria. Obok sal wystawowych w budynku przy ul. 1 maja (dzisiejszej ul. Gdańskiej 20) mieściło się Państwowe Liceum Technik Plastycznych. Trzy lata później powołany został terenowy odział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy. Podobnie działo się w Krakowie, Katowicach czy w Poznaniu. Siedziby nowo powstałych instytucji znalazły się w lokalach wcześniej istniejących, często należących do Związku Polskich Artystów Plastyków. Taka struktura organizacyjna utrzymała się do 1962 roku, kiedy to delegatury terenowe zamienione zostały w samodzielne Biura Wystaw Artystycznych (BWA). Starania o budowę nowego obiektu w Bydgoszczy rozpoczął Andrzej Szwalbe. W roku 1970 powstał obecny budynek galerii. Twórcami projektu byli Zdzisław Kostrzewa oraz Tadeusz Czerniawski. Nowy gmach zyskał miano jednego z „najobszerniejszych pawilonów w Polsce”. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci zmieniała się nazwa galerii, jej struktura oraz logo. Bydgoska instytucja zyskała kolejne, dodatkowe przestrzenie do prezentacji sztuki, organizacji różnych spotkań, warsztatów oraz konkursów. Wśród projektów pojawiły się wystawy lokalne, ogólnopolskie oraz zagraniczne.