logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nietypowa noc muzeów
Tegoroczna noc muzeów miała odbyć się 16 maja, jednak w związku z pandemią koronawirusa termin oficjalnego wydarzenia został przeniesiony na listopad. Mimo tego część bydgoskich obiektów przygotowała atrakcje dla mieszkańców. Sprawdźcie, które muzeum możecie odwiedzić – na żywo lub online.


Europejska Noc Muzeów to świetna okazja, by często za darmo odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury. Większość z nich otwarta jest wówczas do późnych godzin nocnych, a na zwiedzających czekają wyjątkowe atrakcje.

Noc muzeów przypada zawsze w okolicy ustanowionego w 1977 roku Dnia Muzealnika. W tym roku miał to być dzień 16 maja, ale w związku z epidemią koronawirusa i związanymi z tym obostrzeniami, oficjalne wydarzenie zostało przeniesione na listopad. Część bydgoskich placówek jednak nie mogła odmówić sobie radości z szykowania atrakcji dla bydgoszczan już teraz.

Jedyną placówką, która fizycznie otwiera się tego wieczoru dla zwiedzających jest Muzeum Mydła i Historii Brudu, które zaprasza na „Toaletową noc muzeów”. Na miejscu przewodnicy opowiedzą o historii toalet i będzie można wziąć udział w warsztatach tworzenia soli kąpielowych. Na zwiedzających online czeka film o historii toalet, a w warsztatach tworzenia soli będzie można uczestniczyć również z domu. Więcej szczegółowych informacji o wydarzeniu znajdziecie tutaj.

Muzeum Okręgowe
w Bydgoszczy przygotowało „Wirtualny Wieczór w Muzeum”. Nie zabraknie zwiedzania wystaw z kustoszami i kreatywnych warsztatów, będzie można zajrzeć też w miejsca, które na co dzień pozostają niedostępne dla zwiedzających. Szczegółowy program na ten wieczór to jednak niespodzianka. Dlatego warto śledzić profil MOB w mediach społecznościowych. Od 18:00 do 21:00 na pewno będą czekać różnego rodzaju wirtualne atrakcje, które pozwolą poczuć się przez chwilę jak w muzeum. Link do wydarzenia tutaj.

„Woda nocą kapie, a Ty na kanapie…” - 16 maja swoje siły połączą również Muzeum Wodociągów, Barka Lemara i Muzeum Kanału Bydgoskiego, które zachęcają, by zapoznać się z bydgoskimi muzeami opowiadającymi o wodzie oraz z samymi obiektami wodnymi w naszym mieście. Zapraszają na wirtualny spacer oraz do wysłuchania faktów i legend wodnych. Od godz. 18:00 do 22:00 co 20 min będą wrzucać kolejne posty z wirtualnymi atrakcjami. Cały program dostępny jest tutaj.