logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kolekcja fortepianów z nowym nabytkiem
Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego w Ostromecku, jedna z największych w Polsce, wzbogaciła się o kolejny wyjątkowy instrument. To fortepian pionowy z początku XIX wieku renomowanej brytyjskiej firmy Tomkison.


Tomkison z ostromeckiej kolekcji to niezwykle rzadki instrument wyprodukowany na początku XIX wieku w Anglii. Fortepian stołowy o pionowym układzie strun wykonany jest z drewna mahoniowego. Frontową część instrumentu zasłaniającą struny stanowi bogato zdobiona tkanina haftowana kwiatowym motywem dzikiej róży. Nad klawiaturą znajduje się intarsja, wykonana prawdopodobnie z drewna różanego. Mimo, że fortepiany angielskiej firmy Tomkison nie były tak sławne jak np. fortepiany marki Broadwood, to właśnie instrumenty Tomkisona były oceniane przez ekspertów wyżej jeśli chodzi o jakość brzmienia.

Ostromecka Kolekcja Zabytkowych Fortepianów to jedna z największych i najbogatszych kolekcji zabytkowych instrumentów w Polsce, obok Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku czy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Obecnie liczy ponad 50 fortepianów i instrumentów pokrewnych. Co więcej, te niezwykłe instrumenty, niektóre w pełni sprawne oglądać można w wyjątkowej przestrzeni. Kolekcja mieści się w Pałacu Mostowskich, zwanym także Barokowym lub Starym, w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku. Ten piękny, zabytkowy budynek dobrze komponuje się z muzyczną ekspozycją. Znajdziemy tam prawie wszystkie formy fortepianów z XIX i pierwszej połowy XX wieku: skrzydłowe, stołowe, pionowe – pianina oraz formy mieszane, czyli hybrydy, a w ich wnętrzach - niemal wszystkie typy mechaniki, rejestrów brzmieniowych, zdobień.