logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wybierz Prezydenta RP!
W niedzielę, 28 czerwca 2020 r. odbędą się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W Bydgoszczy uprawnionych do głosowania jest ponad 260 tys. osób. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7.00 do 21.00.


W najbliższą niedzielę odbędą się jedne z najważniejszych wyborów w Polsce. Polacy, w tym bydgoszczanki i bydgoszczanie, będą wybierać Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Możliwość wybierania głowy państwa to jedno z naszych podstawowych praw i przywilejów. Każdy głos w wyborach ma znaczenie – wybory są równe i każdy głos jest ważny. Jeżeli zostaniemy tego dnia w domu, kto inny wybierze za nas. Swój apel w tej sprawie, skierowała również Rada Miasta Bydgoszczy, która jednogłośnie podkreślili rolę demokracji, wolności i równości.

Jak zagłosować?
Głosujemy w lokalu wyborczym, czyli w lokalu obwodowej komisji wyborczej. Zazwyczaj będzie to miejsce, w którym głosowaliśmy podczas poprzednich wyborów (najczęściej w szkole). Jeśli głosujemy po raz pierwszy lub zmienił się nasz adres zamieszkania, swój lokal wyborczy można znaleźć TUTAJ.
W Bydgoszczy przygotowano w sumie 204 obwodowe komisje wyborcze, w tym 189 obwodów stałych, z których 96 to lokale przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Pozostałych 15 komisji, gdzie będzie odbywało się głosowanie to tzw. obwody odrębne, czyli lokale zorganizowane w szpitalach, domach pomocy czy areszcie. W Bydgoszczy uprawnionych do głosowania jest ponad 260 tysięcy osób.

Chęć głosowania w naszym mieście wyraziło ponad 5 tys. osób, które dodatkowo dopisały się do spisu wyborców. 4 tysiące osób wzięło zaświadczenie do głosowania w innym lokalu wyborczym. Ponad 1,5 tys. osób weźmie udział w głosowaniu korespondencyjnym.

Dodatkowa komunikacja
By ułatwić dotarcie do wyborczych lokali mieszkańcom osiedli Zimne Wody/Czesko Polskie uruchomiona zostanie całodzienna linia autobusowa nr 76 w trasie rondo Toruńskie – Łęgnowo. Rozkłady jazdy dla przedmiotowej linii znaleźć można na naszej stronie ZDMIKP  oraz na przystankach. W niedzielę obowiązywać będą rozkłady jazdy jak dla niedzieli handlowej.

Moje pierwsze wybory
W niedzielę, 28 czerwca wystarczy wziąć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i udać się do lokalu wyborczego. Swoje dane możesz także potwierdzić poprzez aplikację w telefonie mTożsamość. W lokalu wyborczym należy udać się do komisji, która na podstawie dokumentu tożsamości wyda kartę do głosowania. Jeszcze tylko podpis w spisie wyborców i karta do głosowania jest nasza. W wyznaczonym miejscu  wybieramy swojego kandydata poprzez zaznaczenie „X” na karcie przy nazwisku. Teraz wystarczy wrzucić kartę do urny i gotowe.  

Prezydent czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium. Ponadto Prezydent RP wykonuje swoje zadania w zakresie i na zasadach określonych w Konstytucji i ustawach. Prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. Powołuje ambasadorów. Ma również prawo łaski.