logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wielkie zmiany na tramwajowym węźle




W sobotę (14 lipca) rozpoczną się duże prace budowlane związane z kompleksową modernizacją węzła u zbiegu ulic Wojska Polskiego, Szarych Szeregów i Szpitalnej. Po przebudowie zdecydowanie poprawi się komunikacja na górnym tarasie miasta. Skrzyżowanie będzie też bezpieczne i bardziej przyjazne dla pieszych oraz rowerzystów.


Zakres prac jest tak duży, że ruch tramwajów na górnym tarasie miasta został tymczasowo zawieszony. W pierwszej kolejności prowadzone są rozbiórki oraz usuwanie szeregu kolizji z sieciami znajdującymi się pod ziemią. Prace skoordynowano również z wymianą rur przez KPEC. W kolejnych miesiącach będą układane nowe torowiska, rozjazdy. Drogowcy przebudują też jezdnie, chodniki, perony i zatoki autobusowe. Przez skrzyżowanie bezpiecznie po wydzielonych ścieżkach przejadą też rowerzyści.

Nowe rozwiązania
Rozbudowa węzła umożliwi między innymi kierowanie  tramwajów z ulicy Wojska Polskiego (od strony centrum)  na Szpitalną. W ten sposób linie, które będą kursować nowym torowiskiem po Kujawskiej  zyskają możliwość dojazdu na Glinki. Przygotowany projekt uwzględnia także budowę infrastruktury rowerowej, modernizację oświetlenie, kanalizacji  deszczowej i jezdni. Nowe przystanki i chodniki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Bardzo ważnym elementem projektu jest przebudowa pętli przy ul. Magnuszewskiej. Na niej również będą mogły zawracać składy jadące zarówno od węzła Szarych Szeregów jaki i od strony ronda Kujawskiego. Na odcinku od Szarych Szeregów do Magnuszewskiej zbudowany będzie ciąg pieszo-rowerowy.

Zmiany po konsultacjach
Warto podkreślić, że cały projekt uwzględnia wiele uwag bydgoszczan zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych. Na wniosek mieszkańców wprowadzony został na ul. Wojska Polskiego od strony Wyżyn trzeci tor dal tramwajów skręcających w kierunku Perłowej. Dzięki temu nie będą one blokowały innych składów jadących w kierunku Glinek  lub Kapuścisk. Zaakceptowany został wniosek dotyczący wytyczenia drugiego przejścia dla pieszych na przystanku Szarych Szeregów od strony północnej. Skróci to czas dojścia na przystanek dużej liczbie pasażerów. Uwzględniono też pozostawienie możliwości zjazdu z ul. Bełzy na stację benzynową Statoil.

Kosztowna inwestycja
Prace budowlane pochłoną ok. 65 mln zł. Prowadzić je będzie firma ZUE S.A., która złożyła najkorzystniejszą ofertę w trakcie przetargu. Zadanie będzie dofinansowane ze środków europejskich. Przebudowa węzła na Szarych Szeregów i pętli na Magnuszewskiej to jeden z elementów dużego projektu zakładającego poprawę obsługi komunikacyjnej osiedli górnego tarasu Bydgoszczy (Wzgórze Wolności, Wyżyny, Kapuściska). Wcześniej  zawarto umowy na zakup 21 nowych tramwajów (161 mln zł).  Wiosną rozpoczęły się  prace na pętli Kapuściska (19 mln zł). Trwają przygotowania do rozbudowy ul. Kujawskiej (szacowany koszt to 167 mln zł). Łącznie na inwestycje poprawiające komunikację na Górnym tarasie miasta trafi około 412 mln zł. To kwota zbliżona do kosztów budowy nowej linii do Fordonu, która była jedną na największych tramwajowych inwestycji w Polsce.
Zakończenie przebudowy węzła Szarych Szeregów na  inwestycji  planowane jest jesienią przyszłego roku. Prace na ul. Kujawskiej zaplanowano na okres ok. 2 lat.

Jak dojechać?
Na czas budowy nowoczesnego i bezpiecznego węzła linie tramwajowe nr 2,4 i 7 zostaną skierowane do pętli Babia Wieś. Linia nr 8 zawróci natomiast przy zajezdni tramwajowej na Toruńskiej. Linia nr 9 zostanie zawieszona. Dojazd na Kapuściska zapewniają linie zastępcze Za T7 (jedynie w dni powszednie z mostu Kazimierza Wielkiego) i za T8 ( z ronda Toruńskiego) oraz linia autobusowa nr 59.   Na Glinki będzie można  dojechać autobusem linii nr 68 i 86 (kursy wydłużone aż do Szpitala Miejskiego), a na Wzgórze Wolności m.in. linią 69. Szczegóły zmian i rozwiązania taryfowe są opisane na stronie www.zdmikp.bydgoszcz.pl. Dzięki zamknięciu węzła prace będą mogły być realizowane szybciej niż pod ruchem.  

Funkcjonowanie komunikacji zastępczej monitorują pracownicy ZDMiKP. Wszystkie uwagi związane z dojazdem na górny taras można zgłaszać bezpośrednio pod adres zarzad@zdmikp.bydgoszcz.pl lub telefonicznie w godzinach od 7 do 15 pod numerem 52-582-27-61. We wrześniu planowane jest wprowadzenie nowych rozkładów jazdy uwzględniających  większą liczbę pasażerów.

Ważne liczby:
Koszt inwestycji – 65 mln zł
Gwarancja – 8 lat
Zakończenie prac – jesień 2019