logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

W remoncie cennych kamienic pomagają unijne fundusze
Pula środków z naszego Gminnego Programu Rewitalizacji, czyli funduszy unijnych pozyskanych przez miasto została udostępniona również podmiotom niepublicznym, m.in. wspólnotom mieszkaniowym. Dzięki europejskim dotacjom pięknieją kolejne kamienice. Rozpoczęła się rewitalizacja zabytkowego budynku przy ul. Dworcowej 79. Gruntowane prace zakończyły się w ostatnich miesiącach przy ul. Bolesława Chrobrego 19 i H. Sienkiewicza 32.


Budynek przy ul. Dworcowej 79 powstał około 1870 roku. Od 1889 roku funkcjonował tam  Schliep’s Hotel, od 1920 Hotel International, od 1932 Hotel Metropol. Obiekt pełnił funkcje hotelową również po wojnie. Kamienicę wzniesiono na planie zbliżonym do litery „L”. Eklektyczny styl wyróżniają motywy zamkowe zdobiące szczególnie wyższe partie budynku. Strzeliste szczyty od strony ul. Dworcowej otaczają z każdej strony  zdobienia przypominające niewielkie baszty. Attyka nawiązuje do muru z otworami strzelniczymi. W trakcie remontów prowadzonych po wojnie część dekoracji została usunięta.


W rozpoczętej rewitalizacji tego budynku pomagają środki z GPR. Wspólnota zleciła remont i termomodernizację elewacji oraz wymianę okien. To zadanie zostanie dofinansowane kwotą 71,7 tysięcy złotych. Koszt prac przy budynku i jego otoczeniu wyniesie blisko 250 tysięcy złotych. W pierwszej kolejności odnawiana  jest elewacja od strony podwórza.Zielone podwórka i nowe fasady

W ostatnich miesiącach sfinalizowane zostały również prace w kilku innych budynkach w zachodniej części Śródmieścia. Z końcem ubiegłego przepiękną elewację zyskała kamienica przy ul. Chrobrego 19. Budynek powstał około 1906 roku. Liczy 3 kondygnacje i poddasze. Zbudowano go na planie prostokąta. Kamienicę wyróżnia symetryczna elewacja frontowa podkreślona ryzalitem (wysuniętą nieznaczne częścią), w której umieszczono masywną bramę. Parter jest boniowany, a okna zdobią wyszukane obramienia i naczółki. Parter i I piętro rozdziela ozdobny gzyms. Utrzymuje równą linię zabudowy i doskonale wkomponowany jest pod względem skali. Koszt inwestycji wyniósł 237 tysięcy zł. Unijne wsparcie to ponad 74 tysiące złotych.

Jesienią zakończyła się także termomodernizacja narożnej kamienicy przy ul. H. Sienkiewicza 32. Budynek o skromnym wystroju wzniesiono go pod koniec XIX wieku. Posiada 3 kondygnacje. Elewacja znajdowała się w złym stanie technicznym. Prawdopodobnie w trakcie wcześniej prowadzonych robót straciła detal architektoniczny. Zlecony remont przywrócił budynkowi schludny wygląd. Remont wraz z zagospodarowaniem podwórka kosztował około 150 tysięcy złotych. Unijne wsparcie to ponad 55 tysięcy złotych.

Wkrótce kolejne inwestycje

Wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty niepubliczne przygotowują się do wdrożenia kolejnych projektów. W czasie prac nad naszym Gminnym Programem rewitalizacji z myślą o ich przedsięwzięciach zabezpieczyliśmy  pulę 10 mln zł. Wartość dofinansowania całego programu to  około 57 mln złotych. Dzięki tym środkom realizowanych jest wiele miejskich inwestycji np. rewitalizacja Starego Fordonu, budowa Centrum Edukacyjno-Społecznego  na Okolu, czy planowana rewitalizacja nabrzeży Brdy.