logo miasta - trzy kolorowe spichrze

W centrum poczytasz za darmo – pierwsza stacja bookcrossingowa otwarta
Z okazji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek w Parku Kochanowskiego otwarte zostały pierwsze stacje bookcrossingowe. Dzięki nim wypożyczysz ciekawą książkę i podzielisz się swoimi lekturami z innym mieszkańcami. Stacje zostały utworzone dzięki Bydgoskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.


Stacje bookcrossingowe to pomysł mieszkańców Bydgoszczy – projekt został zgłoszony w ramach ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Głównym jego celem ma być propagowanie czytelnictwa i łatwiejszy dostęp do książek.

Na czym polega bookcrossing? To darmowe przekazywanie książek, którymi chcielibyśmy się podzielić i pozostawianie ich w przeznaczonych do tego miejscach przygotowanych w przestrzeni publicznej. Chętni mogą pożyczyć książkę ze stacji, po przeczytaniu oddać w to samo miejsce lub przekazać dalej. W zamian – zostawić inną lekturę dla kolejnych czytelników.

Pierwsza stacja bookcrossingowa w Bydgoszczy złożona z dwóch drzewnych "regałów" została uroczyście otwarta we wtorek 13 czerwca w Parku Kochanowskiego. Stojaki na książki wykonane są z materiałów ekologicznych – półki na książki wydrążone zostały w pniach drzew, które odpowiednio zaimpregnowane, zostały przytwierdzone na stałe do podłoża.  Dodatkowo są wyposażone w zamykane drzwiczki, które pozwolą na bezpieczne przechowywanie lektur w czasie deszczu. Zostały wykonane z pni drzew, które wcześniej wycięto ze względu na ich zły stan. Nad estetyczną oprawą projektu czuwał plastyk miejski.

Pierwszą książką, która trafiła do stacji w Parku Kochanowskiego jest „Lolek” Adama Wajraka. W imieniu prezydenta miasta na półce zostawiła ją Iwona Waszkiewicz, jego zastępczyni. „Lolek” to książka i dla dorosłych, i dla dzieci. Opowiada historię psa o imieniu Lolek, który marzył o znalezieniu domu. I taki znalazł. To wzruszająca powieść o miłości do zwierząt i o wielkim uczuciu Lolka do swoich nowych właścicieli.

Podczas uroczystego otwarcia stacji bookcrossingowej obecna była Jolanta Niwińska, wiceprezes Fundacji Bookcrossing Polska, która od lat zajmuje się propagowaniem czytelnictwa w naszym mieście. W ramach Święta Książek zaplanowano także happening na Wyspie Młyńskiej połączony ze  wspólnym czytaniem, występami artystycznymi i konkursami.

W ramach Święta Książek zaplanowano także spotkania autorskie. O godz. 20 przy ul. Chopina 6 odbędzie się także wieczór poezji w interpretacji bydgoskiego aktora Mieczysława Franaszka.

Stacje bookcrossingowe powstaną jeszcze na Wyspie Młyńskiej, Placu Teatralnym i w Parku Kazimierza Wielkiego. Całość inwestycji kosztować ma 60 tys. zł.

Zadanie finansowane jest w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Forma stacji została opracowana przez Zakład Wzornictwa UTP oraz Mateusza Sławianowskiego w ramach współpracy Miasta z Uczelnią pod kierunkiem plastyka miejskiego Marka Iwińskiego.