logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Świętujemy Dzień Niepodległości
Bieg Niepodległości, rajd rowerowy na dystansie 111 km, a także rozdawanie flag Bydgoszczy i muzyczne akcenty związane z polską tradycją i historią – tak w Bydgoszczy świętować będziemy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Kibicuj biegaczom w patriotycznym biegu

11 listopada o godz. 15.00 z Placu Wolności wystartuje tradycyjny już Bieg Niepodległości. Na liście startowej zameldował się komplet 1 500 zawodników. Najstarszy śmiałek, który zmierzy się z dystansem 5 km ma 79 lat. Najmłodszy zawodnik będzie pokonywał trasę w towarzystwie rodziców – ma nieco ponad roczek.

Tradycją bydgoskiej imprezy jest honorowanie zwycięzców wyjątkową nagrodą. Najlepsze i Najlepsi w kategorii Open otrzymają replikę białej broni wykorzystywanej przez Marszałka Józefa Piłsudskiego podczas oficjalnych uroczystości wojskowych. Nasza nagroda została wykonana na wzór polskiej szabli kawaleryjskiej z 1917 r. Szabla zostanie wręczona na specjalnie przygotowanym drewnianym tablo, w zestawie z pochwą. Charakterystycznym elementem szabli jest rękojeść z wytłoczonym polskim godłem oraz skórzanym obiciem.

Trasa liczy 5 kilometrów i wiedzie przez ul. Gdańską, Kamienną, 20 stycznia, Al. Mickiewicza, 3 maja, Piotra Skargi, Konarskiego i Jagiellońską aż do Parku Kazimierza Wielkiego.

Bądź Bydgoskim Patriotą! Weź dla siebie flagę!

Jeszcze przed Biegiem Niepodległości, w specjalnym namiocie ustawionym na Placu Wolności rozdawać będziemy mieszkańcom flagi Bydgoszczy. Zaczynamy o godz. 14.00 – mamy do rozdania aż 30 tys. takich flag. Docelowo mają one zawisnąć w całym mieście 20 stycznia 2020 roku, kiedy świętować będziemy setną rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski.  W kolejnych dniach flagi będą do odbioru w Bydgoskim Centrum Informacji przy ul. Niedźwiedziej. Sponsorem flag jest grupa kapitałowa IMMOBILE.

XIII Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości

Już po raz 13. z okazji Święta Niepodległości w naszym mieście odbędzie się Rowerowy Rajd Niepodległości. To jedyny w Polsce rajd na dystansie 111 km, który odbywa się właśnie 11 listopada. 

Pierwszy edycja odbyła się w roku 2007, w której wzięło udział 32 rowerzystów. W tym roku, podczas XII edycji swój udział zapowiedziała rekordowa liczba uczestników – na starcie pojawi się 500 rowerzystów. Na trasie 111 km rajdu cykliści odwiedzą Miejsca Pamięci Narodowej położnych w Bydgoszczy, Powiecie Bydgoskim i Powiecie Nakielskim. W każdym z tych miejsc zatrzymają się i zapalą specjalne znicze. Meta będzie na Starym Rynku, gdzie odbędzie się uroczyste zakończenie.

Start o godz. 7.30 (o godz. 7.00 zbiórka) spod cmentarza Bohaterów Bydgoszczy. 

Świętuj odzyskanie Niepodległości i posłuchaj muzyki

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na Listopadową Lekcję Muzyki. To projekt artystyczny, którego głównym celem jest wspólne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości w atmosferze polskiej tradycji i historii. Wyjątkową ideą wydarzenia jest forma koncertu skierowanego do odbiorców w każdym wieku. 

Scenariusz tegorocznej lekcji zabierze publiczność do artystycznej przestrzeni, w której stykać się będą dwa światy: pierwszy, zakorzeniony w polskiej tradycji ludowej, drugi zaś przeniesie widzów w gwar warszawskiej kawiarenki okresu międzywojnia. Na koncercie usłyszymy polską muzykę ludową oraz przykłady wyjątkowych znanych piosenek retro w autorskich aranżacjach. Wszystko to zostanie okraszone niezwykłą choreografią taneczną w wykonaniu grup tanecznych.

Widowisko, które przedstawione zostanie publiczności powstało przy współpracy takich artystów jak:  Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” działający przy MDK4 w Bydgoszczy, Zespół Tańca Współczesnego BRAX IV działający przy Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy oraz Zespołu Kontrabus.

Projekt finansowany ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy, a organizatorem jest Fundacja Inicjatyw Kulturalnych Play Art.

Wstęp wolny. 

Młodzież przejdzie w patriotycznym marszu

Jak co roku, uczniowie z VII Liceum Ogólnokształcącego w  Bydgoszczy przejdą ulicą 11 listopada w patriotycznym marszu. Pochód trzymać będzie długą na kilkanaście metrów flagę Polski. W programie także inscenizacje historyczne. Przemarsz odbędzie się w piątek, 8 listopada o godz. 9.00 spod szkoły przy u. 11 listopada. 

Zajrzyj do czołgu – Muzeum Wojsk Lądowych zaprasza na festyn 

Z okazji Święta Niepodległości, Muzeum Wojsk Lądowych zaprasza na festyn militarny. W programie m. in. zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, konkursy historyczne, gry strategiczne i wiele innych atrakcji. 

Muzeum Wojsk Lądowych, ul. Czerkaska, 11 listopada godz. 10-16. Wstęp wolny. 

Inne wydarzenia organizowane z okazji Święta Niepodległości: 

  • 10 listopada, niedziela – Wieża Ciśnień, godz. 18.00 

W ramach Bydgoskiego Roku Wolności organizowany jest wernisaż projektu performatywno-fotograficznego pn. ”Wolność przez pryzmat – tworzyMY kulturę”. Na wystawie prezentowane będą prace powstałe podczas ostatnich trzech miesięcy plenerów artystycznych – ich hasłem przewodnim było poszukiwanie różnych aspektów wolności człowieka. Na wystawie zobaczyć będzie można zdjęcia z plenerów i performance na żywo. Wstęp wolny.

  • 11 listopada, godz. 16.00, Hala Arena Bydgoszcz - koncert patriotyczny z okazji Święta Niepodległości. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska
  • 11 listopada, godz. 16.00, Pałac Nowy w Ostromecku - koncert Pianoduo Artists 
  • 11 listopada, godz. 11.00-13.00, Muzeum Okręgowe, Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11. Wstęp: 3zł/os - Warsztaty Zawiłości Niepodległości

Warsztaty rodzinne z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Podczas spotkania na wystawie historycznej, dzięki wybranym eksponatom,  poznamy dzieje naszego miasta oraz jego drogę do niepodległości. W części warsztatowej zaprojektujemy i stworzymy oryginalne biało-czerwone ozdoby z filcu.

W tym samym dniu w Muzeum Okręgowym odbędzie się także premiera nowej gry miejskiej zatytułowanej "Gra o wolność", dzięki niej uczestnicy będą mogli poznać lokalne miejsca pamięci.

  • 15 listopada, godz. 17.00 - 20.00, BCOPW, ul. Gdańska - "Niepodległość łączy pokolenia"- wystawa. Stowarzyszenie Działań Artystycznych zaprasza na wernisaż i wystawę prac pokonkursowych, w ramach projektu: "NIEPODLEGŁA ŁĄCZY POKOLENIA" CYKL WARSZTATÓW PLASTYCZNYCH. 

______________________________________________________________________________

11 listopada o godz. 11.00 odbędą się także Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Po mszy świętej w Katedrze Bydgoskiej (godz. 11.00) i przemarszu na plac Wolności, pod Pomnikiem Wolności o godz. 12.30 rozpoczną się oficjalne uroczystości. Organizatorem uroczystości jest Wojewoda Kujawsko-Pomorski.