logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Rozbudowa ul. Kujawskiej. Zmiany dla pasażerów i pieszych. Raport nr 26
Przypominamy, że od soboty (14 grudnia) zmienia się organizacja ruchu wokół ronda Kujawskiego. Zlikwidowane zostanie tymczasowe rondo u zbiegu ulic Solskiego i Chołoniewskiego oraz udostępnione dla ruchu zostaną nowe jezdnie ulicy Kujawskiej i Wojska Polskiego od strony Zielonych Arkad. Zmieni się lokalizacja części przystanków i przejść dla pieszych.


W ramach zmian zamknięte zostaną stare jezdnie ul Kujawskiej oraz fragment ul. Solskiego przylegające do ronda od strony północno-zachodniej. Ruch zostanie przełożony na fragment nowej, wschodniej jezdni ul. Kujawskiej oraz południowej jezdni ul. Wojska Polskiego przy Zielonych Arkadach. Kierowcy jadący od strony Zbożowego Rynku dotrą w ten sposób do tymczasowego ronda przy Lidlu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na łamane pierwszeństwo przy wjeździe do Zielonych Arkad.

Zmiany dotyczą też komunikacji miejskiej. Skorygowane zostaną od soboty rozkłady jazdy linii nr 31N, 32N, 36N, 56, 57, 64, 66, 80, 86 i 99. Na dodatkowej grafice prezentujemy lokalizacje tymczasowych przystanków.

Prezentujemy również mapkę pokazującą jak piesi mogą poruszać się wokół modernizowanego ronda. Przejścia przy Lidlu zostaną przełożone na zachodnią stronę tymczasowego ronda. 

Więcej szczegółowych informacji oraz zmienione rozkłady jazdy są dostępne na stronie ZDMiKP.

Warto wiedzieć

Rozbudowa ulicy Kujawskiej to największy projekt komunikacyjny realizowany w centrum Bydgoszczy. Jego koszt , łącznie z zakupem nowoczesnych tramwajów i zakończoną już przebudową węzła Szarych Szeregów, to  około 370 mln zł.

Inwestycja zakłada budowę nowego torowiska tramwajowego i drugiej jezdni na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Konieczna jest także modernizacja obu rond oraz dróg dojazdowych. Ulica Bernardyńska przebudowana zostanie od ronda Bernardyńskiego do mostu. Wraz z nią wytyczony zostanie układ ścieżek i chodników połączony z traktami spacerowo-rowerowymi na nabrzeżu Brdy. Ciąg - Wały Jagiellońskie –Toruńska będzie rozbudowany do dwóch jezdni, od ul Długiej do ul. Babia Wieś. Rondo Kujawskie, ze względu na konieczność zmniejszenia pochylenia linii tramwajowej, musi zostać obniżone. Na jezdni wschodniej ul. Kujawskiej wydzielony zostanie również buspas. Wszystkie rozwiązania dostosowane będą do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co oznacza m.in. budowę pochylni dla wózków, wyposażenie sygnalizacji drogowej w sygnalizatory dźwiękowe czy budowanie elementów ryflowanych ułatwiających orientację osobom niepełnosprawnym.