logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Rozbudowa Kujawskiej. Gdzie zaparkujemy? Raport nr 3
Trwa przetarg na rozbudowę ul. Kujawskiej. Na październik planowany jest wybór podmiotów, które zostaną zaproszone do składania ofert. Warto zaznaczyć, że projekt zdecydowanie wykracza poza ulicę Kujawską. Uwzględniono w nim też szereg miejsc parkingowych.


Rozbudowa ul. Kujawskiej polegać ma przede wszystkim na dobudowaniu drugiej jezdni oraz torowiska spinającego rondo Bernardyńskie z rondem Kujawskim. Obszerna dokumentacja uwzględnia jednak zdecydowanie bardziej obszerny zakres wchodzący między innymi w przylegające ulice i przyległe skwery. Dzięki tej inwestycji przebudowane zostaną znaczące fragmenty ulic Wojska Polskiego, Toruńskiej, Solskiego, Wałów Jagiellońskich, Babiej Wsi, Ustronia, Długiej i placu Kościeleckich. Jednym z elementów dokumentacji była też budowa nowych oraz remont istniejących parkingów.

Największy nowy  parking powstanie przy rondzie Kujawskim. Pomiędzy dwoma jezdniami Kujawskiej w miejscu wyburzonych zniszczonych kamienic powstanie parking na ponad 140 miejsc. Będzie to doskonałe miejsce do pozostawienia pojazdu i kontynuowania podróży do centrum z wykorzystaniem komunikacji miejskiej. W kierunku ronda Jagiellonów kursować będą tramwaje, natomiast autobusy w drodze na Zbożowy Rynek pojadą wydzielonym pasem ruchu. Przebudowany zostanie też niewielki parking znajdujący się przy budynkach zlokalizowanych w północno-zachodniej części ronda na około 20 pojazdów.
 Zmiany czekają też parking w rejonie ul. Ustronie. Część placu zajmie nowa wschodnia jezdnia prowadząca w kierunku ronda Bernardyńskiego. Reszta terenu niezmiennie pełnić będzie funkcje parkingu na blisko 70 pojazdów.

W ramach rozbudowy ul. Kujawskiej przebudowana zostanie też część ul. Długiej od Zbożowego Rynku do Pod Blankami. Ulica ma nawiązywać charakterem do wcześniej zrewitalizowanych odcinków. Otrzyma nawierzchnie z kostki kamiennej.  Pozostawione zostaną miejsca parkingowe po stronie południowej, ale ulica otrzyma charakter drogi bez przejazdu (ślepej). Dojazd do miejsc postojowych możliwy będzie tylko od skrzyżowania z ul. Pod Blankami. Łącznie przy Długiej funkcjonować będą 22 stanowiska. Na każdym parkingu część miejsc dedykowana będzie wyłącznie osobom niepełnosprawnym. 

Warto wiedzieć

Rozbudowa ul. Kujawskiej jest połączona z zakupem 18 nowych tramwajów. Wartość wszystkich prac budowlanych i zakupów szacowana jest na około 277 mln zł.Inwestycja od 2014 roku ma zapewnione dofinansowanie unijne dzięki przyjęciu przez Bydgoszcz strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.