logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Przyjechali do Bydgoszczy, by promować ukraińską kulturę
W środę, 11 września zastępca prezydenta Michał Sztybel gościł w ratuszu młodzież z miasta partnerskiego Czerkasy, która przyjechała do Bydgoszczy, by promować swoje widowisko muzyczne w projekcie pn. „Wodograj”.


Młodzież z miasta partnerskiego Czerkasy przyjechała do Bydgoszczy po raz pierwszy. Na kilka najbliższych dni zaplanowali zwiedzanie naszego miasta i korzystanie z atrakcji turystycznych. Zastępca prezydenta Michał Sztybel zachęcał do zwiedzania muzeów, malowniczych miejsc nad Brdą oraz zabytkowej części naszego miasta.

Ukraińska młodzież przyjechała do Polski, żeby przygotować i wystawić na scenie, wspólnie z polskimi kolegami widowisko muzyczne pt. „Wodograj” ilustrowane piosenkami tragicznie zmarłego ukraińskiego artysty Wołodymyra Iwasiuka. Spektakl utrzymany będzie w konwencji teatru faktu i ma stanowić swoistą kompilację wspomnień, listów, wypowiedzi oraz informacji zebranych wcześniej przez uczestników projektu i dotyczących faktów z ostatniej dekady życia przedwcześnie zmarłego artysty.

Praca nad spektaklem przebiegać będzie pod okiem ukraińskiego reżysera, Pawła Gonczarowa, na co dzień pracującego w Czerkaskim Akademickim Muzyczno-Dramatycznym Teatrze oraz prowadzącego Pracownię Aktualnej Twórczości , w ramach której realizuje przedsięwzięcia z udziałem młodzieży. Reżyser związany jest z dwoma ukraińskimi miastami partnerskimi Bydgoszczy: urodził się i wychował w Krzemieńczuku, od dwudziestu lat natomiast mieszka i pracuje w Czerkasach.

Niezwykle istotna będzie strona muzyczna przedstawienia. Utwory Wołodymyra Iwasiuka wykonane będą z subtelną i skromną aranżacją opartą na instrumentach akustycznych, głównie strunowych (np. gitara, skrzypce, wiolonczela). Za pewną inspirację muzyczną w tym zakresie może posłużyć aranżacja instrumentalna z płyty ukraińskiego wykonawcy, Tarasa Czubaja pt. „Nasz Iwasiuk”. Wszystkie piosenki będą wykonywane w duetach w dwóch językach.

Warto wiedzieć:

Od 2010 roku Bydgoszcz i Czerkasy to miasta partnerskie. Czerkasy to jedno z najbardziej malowniczych ukraińskich miast, położone na prawym brzegu Dniepru, w odległości 240 kilometrów od Kijowa, liczące ok. 300 tys. mieszkańców. Dzięki bardzo dogodnemu położeniu Czerkasy stały się administracyjnym, gospodarczym, naukowym oraz kulturalnym centrum obwodu czerkaskiego. Obecnie miasto jest największym w regionie ośrodkiem przemysłu chemicznego, elektromaszynowego, włókienniczego, materiałów budowlanych oraz przetwórstwa spożywczego. Uroku miastu dodaje zapora na Dnieprze, która tworzy malowniczy zalew o walorach turystyczno-wypoczynkowych. Bogata i burzliwa historia miasta opiewana jest w narodowych pieśniach i poezji, głównie w twórczości wybitnego ukraińskiego poety, Tarasa Szewczenki.