logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Poczujmy wspólnie ducha bydgoskiej wolności. 19 stycznia bądźmy razem na Starym Rynku!
Ponad pół tysiąca osób weźmie udział w rekonstrukcji wydarzeń sprzed stu lat. Kilkuset chórzystów i statystów, żołnierze w historycznych uniformach, konie, samochody z tamtych lat – to wszystko pomoże nam nawiązać do dni, kiedy Bydgoszcz wróciła do Polski. Zapraszamy w niedzielę, o godz. 14 na Stary Rynek.


W niedzielę, 19 stycznia wystylizujmy się na tamtą piękną epokę, przypomnijmy sobie słowa z bydgoskiej gwary, zabierzmy miejską flagę i spotkajmy się na Starym Rynku, o godz. 14-stej. W rekonstrukcji weźmie udział około 500 osób. Pokażemy, co działo się w Bydgoszczy w kilka styczniowych dni 1920 roku. Na choince pojawią się biało-czerwone kotyliony, ratusz zostanie ozdobiony w biało-czerwone flagi.  Kilkadziesiąt flag zawiśnie na Starym Rynku i ul. Mostowej.  Na Moście Staromiejskim warto zatrzymać się na chwilę by obejrzeć wystawę rodzinnych zdjęć bydgoszczan, które powstały w ostatnim stuleciu.
 
Zabawę rozpoczniemy od odśpiewania piosenki w wykonaniu zespołu Cynamomy – stworzonej specjalnie na tę okazję, bydgoską gwarą. Zapraszamy do wspólnego odśpiewania piosenki ulicznej, w której refrenie usłyszymy słowa: „Zmienimy knary na gitary, odbiglujemy ancug stary, spikniemy z Polską się do pary i będzie alehand!”
 
Na rynku zobaczymy pułki ułanów na koniach, historyczne samochody, zaprzęgi wojskowe, żołnierzy w mundurach różnych pułków oraz gazeciarzy z pamiątkowym wydaniem Dziennika Bydgoskiego z 21 stycznia 1920 roku, którego nagłówki wołały "Cześć! Cześć!". Do Bydgoszczy przyjadą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Żołnierze w mundurach pojawią się na ulicach naszego miasta już od piątku.


Spędź całą niedzielę po bydgosku
Tego dnia, na Wyspie Młyńskiej odbywać się będzie wyjątkowe spotkanie z historią.  W godzinach 12- 16 zapraszamy do obejrzenia wystawy umundurowania powstańczego, broni, własnoręcznego wybijania monet jubileuszowych, zwiedzania szpitala polowego oraz stanowisk artystycznych fotograficznych i pocztowych.
 
Zaraz po inscenizacji na Wyspie Młyńskiej przygotowaliśmy jubileuszowy tort, przygotowany przez mistrzynię świata Jowitę Woszczyńską.
 
Nieopodal, na ul. Długiej zaparkuje zabytkowy autobus, a w nim specjalna wystawa poświęcona komunikacji miejskiej w Bydgoszczy w latach 1920-2020. Wystawa czynna w godz. 12.00-16.00. W zabytkowym tramwaju znajdzie się Punkt Werbunkowy do Wojska Polskiego.
 
Po zjedzeniu pysznego tortu czas na rozgrzanie się podczas tańca – o  godz. 16-stej zabawa taneczna w stylu lat 20-tych na Barce Lemara.

Pełen program obchodów znajduje się na stronie www.bydgoszcz.pl/1920