logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowoczesna pętla na Kapuściskach. Przetarg rozstrzygnięty. Raport nr 1
Rozstrzygnięty został przetarg na przebudowę torowiska na ul. Wojska Polskiego od ul. Baczyńskiego do Chemicznej wraz z pętlą. Po modernizacji na pętli zawracać będą nowoczesne Swingi. Inwestycja będzie kosztować 19,2 mln zł.


Inwestycja prowadzona będzie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Do lutego powstanie projekt zadania,  dla którego wcześniej przygotowano koncepcję. Była ona konsultowana z mieszkańcami. W okresie wiosenno-letnim wykonane mają być natomiast prace budowlane. W ich ramach zmodernizowany będzie 600-metrowy odcinek torowiska. Na rondo przebudowane ma być też skrzyżowanie ul. Wojska Polskiego z Chemiczną. Zupełnie zmieni się wygląd pętli autobusowo-tramwajowej na której wydzielone zostaną trzy tory do zawracania oraz miejsce do postoju autobusów, które nie blokowałyby żadnego pasa ruchu. Poprawi się  bezpieczeństwo  kierowców, rowerzystów i pieszych.
- Stawiamy na nowoczesną i wygodną komunikację publiczną – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Dlatego przygotowaliśmy pakiet zadań związanych z budową  nowych torowisk, buspasów, tramwajowego mostu na Brdzie i modernizacji wielu tras. Zamówiliśmy też nowoczesne Swingi z bydgoskiej Pesy. Modernizacja pętli na Kapuściskach to kolejny element naszych planów. Dzięki tej inwestycji ułatwimy dojazd na to osiedle , zwiększymy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu i poprawimy estetykę tej części Bydgoszczy.
W przetargu na realizację zadania ogłoszonym przez ZDMiKP najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka Spaw-Tor. Oszacowała ona koszt inwestycji na 19,2 mln zł. Jednocześnie zadeklarowała objęcie prac aż 8-letnią gwarancją oraz zakończenie przedsięwzięcia latem przyszłego roku.

Warto wiedzieć

Zadanie będzie dofinansowane ze środków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jest ono połączona z zakupem 3 tramwajów. Przetarg na tę część  zadania ogłoszono w ubiegłym roku. Najkorzystniejszą ofertę złożyła bydgoska PESA oferująca pojazdy Swing. Pierwsze egzemplarze wkrótce wyjadą już na trasy.  

Inwestycja w liczbach:

- Długość torowiska przeznaczonego do przebudowy – 1755 m
- Średnica ronda na wysokości ul. Chemicznej – 36 m
- Koszt – 19,2 mln zł
- Długości nowych peronów – 35 metrów
- Szerokość ciągów pieszo-rowerowych 3-3,5 m
- Liczba torów na pętli – 3