logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Mój 1% zostaje w Bydgoszczy
Jestem z Bydgoszczy, tu uczę się, pracuję, tutaj korzystam z bogatej oferty kulturalnej i biorę udział w wielu wydarzeniach sportowo-rekreacyjnych i plenerowych, a moi najbliżsi z zajęć sportowych, edukacyjnych czy integracyjnych oferowanych przez fundacje, stowarzyszenia i kluby. Jeśli utożsamiasz się choć z jednym z tych twierdzeń, to pomyśl, komu ofiarujesz swój 1%.


Już od kilku lat prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Bydgoszczy wspólnie apelują do mieszkańców o przekazanie 1% swojego podatku dochodowego na rzecz bydgoskich organizacji pożytku publicznego (OPP). Aktualnie 88 organizacji działających na terenie naszego miasta posiada status OPP, czyli m.in. mają możliwość uzyskania 1% podatku osób prywatnych.

- Wsparcie lokalnych organizacji pożytku publicznego to przejaw naszego lokalnego patriotyzmu. Wierzę, że spośród 88 podmiotów uprawnionych do pozyskiwania 1% każdy bydgoszczanin znajdzie organizację, którą zechce wesprzeć ułamkiem swoich dochodów – zachęca prezydent Rafał Bruski.

Systematycznie rośnie świadomość Polaków, że 1% w przeliczeniu na miliony podatników, to naprawdę spora suma pieniędzy. Dość powiedzieć, że w 2016 r. z tego tytułu Polacy przekazali na rzecz organizacji pożytku publicznego łącznie 617,5 mln zł! Rok wcześniej było to 557,6 mln zł.

Jak znaleźć bydgoskie organizacje pożytku publicznego?

1. W wykazie wszystkich działających w Polsce OPP na stronie Departamentu Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – wykaz w pliku pdf

 

2. W Krajowym Rejestrze Sądowym – należy zaznaczyć okienko „Stowarzyszenia, inne organizacje społ. i zawodowe, fundacje, ZOZ”, a w polu „miejscowość” wpisać Bydgoszcz i wyświetlą się wyłącznie OPP działające na terenie naszego miasta

 

 

Warto wiedzieć:

Polscy podatnicy od 2004 r. mogą poprzez odpisy w rocznych zeznaniach podatkowych przekazywać 1 proc. swojego podatku dochodowego na rzecz organizacji pozarządowych. Jeśli nie wybiorą tej formy wsparcia, to ich 1 proc. trafia – wraz z pozostałym podatkiem – do Skarbu Państwa. Za 2003 r. na knota organizacji w ramach 1% trafiło łącznie 10,3 mln zł.

Przed 1 stycznia 2007 roku podatnik musiał osobiście dokonać przelewu na rzecz wybranej przez siebie OPP, a następnie odliczyć tę kwotę w swoim rozliczeniu rocznym. Obecnie wypełniając swój PIT, wystarczy wskazać organizację, którą chcemy wesprzeć, a całą operację wykona za nas fiskus.