logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Mistrzostwa Europy U23 w Lekkiej Atletyce - podsumowanie
W środę 26 lipca na konferencji prasowej podsumowaliśmy jedną z najważniejszych imprez lekkoatletycznych - Mistrzostwa Europy do lat 23 w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w Bydgoszczy w dniach 13-16 lipca.


W kalendarzu European Athletics była to najważniejsza impreza roku 2017. Potwierdza to rekordowa, największa w historii imprezy liczba zgłoszeń – 1093 sportowców z 46 krajów. Wraz trenerami i oficjelami dało to liczbę 1750 akredytowanych. Średnia liczba widzów przekroczyła 5,5 tysiąca w każdym z czterech dni.

Gwiazdy zawodów to m.in. Ewa Swoboda, Sofia Ennaoui, Konrad Bukowiecki, ale także zagraniczni uczestnicy: Yasemina Can (Turcja, złote medale na 5000 i 10000 m), Jan Volko (Słowacja, srebro na 100 i złoto na 200m) czy Norweg Karsten Warholm, który nad Brdą wywalczył krążki na 400 i 400 m przez płotki (srebro i złoto). Wymieniona trójka Polaków wraz z Marią Andrejczyk stało się w specjalnej kampanii promocyjnej „Superbohaterami mistrzostw”.

Organizatorzy zapewnili doskonałe warunki do uzyskiwania wartościowych rezultatów przez młodych sportowców. Pobili oni 403 rekordy życiowe, uzyskali 220 najlepszych indywidualnych wyników w sezonie. Ustanowili 11 rekordów narodowych. Najbardziej spektakularny przypadł fińskiemu trójskoczkowi – Simo Lipsanen pobił rekord swojego kraju, który był w tabelach od 1968 roku.

Kacper Schubert

Na trybunach bydgoskiego stadionu zasiadło wiele osobistości m. in. Irena Szewińska, Anna Rogowska, Piotr Małachowski. Obecność członkini MKOl Ireny Szewińskiej wywołała zainteresowanie Canal+ Discovery, które nagrywało materiały video z Honorową Obywatelką Bydgoszczy.
Mistrzostwa Europy do lat 23 w lekkiej atletyce Bydgoszcz 2017 były transmitowane na żywo w TVP Sport oraz serwisie internetowym European Athletics; relacjonowane przez Program 1 Polskiego Radia. Sygnał zakupiły także m.in. telewizje z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Italii, Turcji i Białorusi.

Na miejscu pracowały ekipy reporterskie m.in. z Finlandii, Norwegii, Słowacji.  Przekaz video ze strefy mieszanej (mixed zone) został także zarejestrowany przez kanał youtube Polskiego Związku Lekkiej Atletyce. Akredytowało się 101 dziennikarzy i fotoreporterów.

Nie brakowało interakcji w social mediach – na twitterze, instagramie i na facebooku. Oficjalny profil ME U23 osiągnął zainteresowanie postami o wartości blisko ćwierć miliona osób. Użyto m.in. hashtagów: #bydgoszcz2017 #superu23 #roadtobydgoszcz.

Zawody były także intensywnie promowane poza stadionem – w miasteczku lekkoatletycznym na Starym Rynku w Bydgoszczy, w dniach 10-13 lipca. Mistrzostwa poprzedziła także m.in. konferencja prasowa na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Z dorobkiem 10 medali Polska – wspólnie z Wielką Brytanią – zajęła drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Najczęściej na podium stawali Niemcy – wywalczyli aż 18 medali, w tym 6 złotych.

Kolejne mistrzostwa Europy do lat 23 odbędą się między 11 i 14 lipca 2019 roku w Gävle (Szwecja). Tytułów mistrzowski będą mogli wówczas bronić Ewa Swoboda oraz Konrad Bukowiecki. Za dwa lata na stadionie im. Krzyszkowiaka w Bydgoszczy rozegrana zostanie natomiast ósma odsłona drużynowych mistrzostw Europy.