logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Mieszkania bez barier w zabytkowych kamienicach
Wkrótce rozpoczniemy remonty dwóch wiekowych kamienic na Szwederowie. Zabytkowe budynki zyskają między innymi nowe elewacje i ekologiczne ogrzewanie. Część mieszkań dedykowana będzie osobom z niepełnosprawnościami. Na inwestycję zdobyliśmy unijne dofinansowanie.


- Dzięki funduszom unijnym zmieniamy kolejne obszary Bydgoszczy. Przygotowaliśmy między innymi szereg inwestycji związanych z modernizacją i rewitalizacją zabytkowych budynków. Wśród nich znajduje się wiele kamienic, które zachowają funkcje mieszkalne. Trwają już prace w Starym Fordonie, zleciliśmy remonty na Okolu. Przed nami kolejne zadania na Szwederowie. Przy każdej takiej inwestycji  przystosowujemy część mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami  – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Ekologiczne ogrzewanie i schludne elewacje

Gruntowny remont przejdzie między innymi kamienica przy ul. Ugory 18. Powstał on na początku XX wieku na planie prostokąta. Liczy 5 kondygnacji oraz częściowo użytkowe poddasze. Kamienica jest przykryta dwuspadowym dachem. Główne wejście zlokalizowano w elewacji frontowej. Na fasadzie odtworzone zostanie boniowanie na wysokości parteru. Pomiędzy osiami okien również przywrócone zostaną poziome podziały poszczególnych partii tynku. Wymieniona będzie też stolarka drzwiowa i okienna. W kamienicy wymienione zostaną instalacje i zmieniony zostanie sposób ogrzewania. Budynek zyska centralne ogrzewanie. Ściany zostaną też ocieplone by ograniczyć straty energii. Dwa lokale na parterze (spośród 12) będą przebudowane z myślą o osobach niepełnosprawnych. Wybudowany zostanie m.in. podjazd, a mieszkania będą odpowiednio wyposażone.

Prace zostały zlecone również w mniejszej kamienicy przy ul. Bielickiej 6. To trzykondygnacyjny budynek z charakterystyczną ceglaną elewacją. Cegła zostanie oczyszczona i odtworzone zostaną uszkodzone zdobienia takie jak opaski wokół okien, naczółki, gzymsy. Budynek również będzie podłączony do miejskiego ogrzewania, ocieplony i zyska nową instalację wodno-kanalizacyjną. Po gruntownym remoncie funkcjonować będzie w nim 12 mieszkań.Za rok finisz
Koszt prac w obu budynkach to 3,8 mln zł. Łącznie powstaną w nich 24 mieszkania. W ostatnich dniach podpisaliśmy umowy z wykonawcami. Prace budowlane zakończą się jesienią przyszłego roku. Będą prowadzone pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków. Po zakończeniu inwestycji zostanie ona objęta 5-letnią gwarancją. Inwestycję realizujemy w oparciu o środki unijne na budowę mieszkań socjalnych, wspomaganych i chronionych. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na obydwa projekty wynosi 2 mln zł.

Remonty w całym mieście
Wcześniej podpisaliśmy umowy na rewitalizację 7 budynków w Starym Fordonie (więcej informacji o tym zadaniu TUTAJ) 4 budynków przy ul. Jasnej i 2 budynków przy ul. Wrocławskiej na Okolu. Część środków z puli na rewitalizację zabezpieczyliśmy dla podmiotów niepublicznych. Skorzystały z nich na przykład wspólnoty z ul. Gdańskiej 67, przy ul. Unii Lubelskiej 5 oraz ul. Chrobrego 19 w Śródmieściu. Przed 2 laty zakończyła się modernizacja dwóch miejskich budynków przy ul. Saperów 207-209. Z kolei na Wilczaku i Okolu powstało 6 mieszkań chronionych. Na ten cel również pozyskaliśmy dofinansowanie unijne. Kompleksowe prace, duże wydatki
•    4 kamienice przy ul. Jasnej – 6 mln zł
•    7 budynków w Starym Fordonie – 9 mln zł
•    2 budynki na Szwederowie – 4 mln zł
•    2 budynki przy ul. Wrocławskiej – 2 mln zł

fot. Paulina Horyna