logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Malownicza kamienica z ul. Kwiatowej odzyskuje blask
Rozpoczął się remont kolejnej kamienicy przy ul. Kwiatowej. Budynek z numerem 17 zachwyca swoją majestatyczną sylwetką i architektonicznym detalem. Wcześniej blask odzyskało kilka innych kamienic w tej części Śródmieścia.


Kamienica powstała około 1912 roku. Ulokowano ją na stosunkowo niewielkiej działce przy skrzyżowaniu z ulicą H. Sienkiewicza. Kamienicę wzniesiono na planie litery „L”. Wyróżnia ją wyjątkowa malowniczość. Zaprojektowana została w stylu Landhaus, bardzo popularnym w Niemczech na początku XX wieku. Zakładał on połączenie formy mieszkania w kamienicy z mieszkaniem w willi. Wyróżniały go m.in. trójkątne szczyty, drewniane elementy, duże pomieszczenia oraz ogrody na zapleczach posesji.  W elewację od strony ul. Kwiatowej i H. Sienkiewicza  wkomponowano wykusze zwieńczone balkonami. Część narożnikowa zdobi strzelisty  dach z trójkątnymi szczytami od strony obu ulic.  Dodatkowo także w tej części kamienicy zaprojektowano półkolisty wykusz. Od strony zachodniej na wysokości I. i II. piętra znajdują się balkony. W górnych partiach umieszczono lukarny. Malowniczości dodaje też detal architektoniczny: boniowany parter, ornamenty podkreślające przede wszystkim pionowe podziały, gzymsy i oryginalny portal wejściowy od strony ul. Kwiatowej.

Wiosną zakończył się remont zabudowań przy ulicy Kwiatowej 6. Trzykondygnacyjny obiekt powstał pod koniec XIX wieku. Po stronie zachodniej wkomponowano wykusz, nad którym umieszczono balkon. Mimo niewielkich rozmiarów budynek jest bogato zdobiony. Większa część elewacji licowana jest czerwoną cegłą. Zastosowano na niej również szereg zdobień.

Wcześniej w tej części Śródmieścia odrestaurowano też  narożną kamienicę z numerem 1 przy skrzyżowaniu ul. Kwiatowej z Pomorską. Jej fasadę zdobią płaskorzeźby, kwiatowe ornamenty oraz wizerunki anielskie. Warto zwrócić uwagę na łukowe okna, piękne loggie i balkony oraz sztukaterie zdobiące bramę budynku.

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.