logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kultura z nowym adresem na Starym Mieście




Trwają ostanie prace przy zadaszeniu Teatru Kameralnego. Kolejne ściany zyskują elewację. Coraz większy zakres prac wykonywany jest wewnątrz gmachu przy ul. Grodzkiej 14-16. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć z placu budowy.


Prace przy dociepleniu całego budynku i elewacjach rozpoczęły się z początkiem wakacji. Na ścianach dominować ma kolor szary. W białej kolorystyce utrzymany będzie natomiast zabytkowy budynek przy ul. Grodzkiej 16, który ma pełnić rolę sali wielofunkcyjnej.

Wokół wstawionych okien wykonywane są opaski z szarego piaskowca. Kamienna okładzina ma doskonale współgrać z grafitowym tynkiem oraz białymi ramami okien. Piaskowiec wykorzystywany jest również wewnątrz budynku.

Ostatnie prace wykonywane są przy konstrukcji dachowej. Układane są ostatnie połacie blachy na rąbek  w grafitowym kolorze. Wykonawca przygotowuje się do montażu pozostałych obróbek blacharskich i wykończenia gzymsu na szczycie gmachu.

Dużo prac udało się zrealizować we wnętrzach. Ułożone zostały niezbędne instalacje oraz przewody. Obiekt będzie wyposażony w klimatyzację.

Na najwyższych kondygnacjach w pomieszczeniach  dla artystów i biura są wykończone gładziami. Czekają jeszcze na podwieszane sufity, malowanie i posadzki.

W korytarzach wykonano podłogi, które są już częściowo wykładane płytkami. Obiekt będzie w całości dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Trwa montaż windy. Część korytarzy ma charakter pochylni.

W zabytkowym gmachu przy ul. Grodzkiej 16 zrekonstruowano więźbę dachową i wymieniono pokrycie dachowe. Na nieużytkowym poddaszu umieszczone zostaną urządzenia obsługujące klimatyzację i wentylację. W części parterowej tego budynku wstawiane są ostatnie elementy stolarki okiennej. W tej przestrzeni  funkcjonować ma sala wielofunkcyjna.

Najwięcej prac zostało jeszcze w pomieszczeniach, które pełnić mają funkcję sceny z widownią. W porozumieniu z nową instytucją, która zarządzać będzie obiektem wprowadzane są niewielkie zmiany, które mają poprawić funkcjonalność obiektu i ułatwić późniejsze przygotowywanie wydarzeń kulturalnych.

Inwestycja rozpoczęła się w ubiegłym roku. Część prac została wówczas wstrzymana, by umożliwić pracę archeologom. Natrafili oni między innymi m.in. na pozostałości drewnianej bramy prowadzącej od miasta do Zamku Bydgoskiego, drewniane palisady oraz fragmenty mostu nad fosą.

W Teatrze Kameralnym funkcjonować będzie nowa miejska instytucja  kulturalna, z dominującą funkcją sceny teatralnej przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. Teatr Kameralny umożliwi też  prezentację form dramatycznych i muzycznych. Teatr realizować ma także wielowymiarowe funkcje z zakresu kreatywnej edukacji kulturowej adresowanej do wszystkich grup wiekowych odbiorców.

Sposób wykorzystania zrewitalizowanego gmachu został określony w m.in. w konsultacjach społecznych przeprowadzonych w 2016 roku. Na potrzebę utworzenia drugiej sceny zwracały też uwagę środowiska kulturalne. Inwestycja została poza tym wpisana do Strategii Rozwoju Kultury na lata 2017-2026. 

Roboty budowlane pochłoną około 28 mln złotych. Pomagają nam fundusze europejskie na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Unijne wsparcie to 12 mln zł.