logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Droga do wolności – opowiedzieli historię Bydgoszczy podczas niezwykłego spaceru
Najważniejsze miejsca związane z historią naszego miasta, w szczególności te, które miały ogromne znaczenie w dążeniu do niepodległości Bydgoszczy- w piątek 29 listopada odbył się niezwykły performatywny spacer patriotyczny pn.”Droga do wolności”. Uczestniczył w nim Michał Sztybel, zastępca Prezydenta miasta.


Organizatorem spaceru była Fundacja „Fantazmat”, która zaprosiła chętnych na podróż w czasie po bydgoskich ulicach. Podczas spaceru pokazano uczestnikom wybrane momenty z historii miasta poprzez performance i inscenizacje. Wycieczka rozpoczęła się od placu, na którym stoi pomnik Kazimierza Wielkiego. Tam inscenizatorzy w strojach z epoki opowiedzieli historię m in. o nadaniu praw miejskich Bydgoszczy. Następnie uczestnicy spaceru udali się na Stary Rynek – pod Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną performerzy przypomnieli historię Jana Maciaszka, pierwszego Prezydenta Bydgoszczy po odzyskaniu przez miasta niepodległości. Nie mogło zabraknąć refleksji na temat II wojny światowej – tym razem pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa, także na Starym Rynku. 

Cały spacer zakończył się w Parku Kazimierza Wielkiego przy Placu Wolności. Odbył się także przemarsz pod Pomnik Powstańca Wielkopolskiego, gdzie zastępca Prezydenta Michał Sztybel złożył kwiaty.

Wydarzenie swoim patronatem objął Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.