logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Debiut na deskach Teatru Polskiego
Ruszyły próby do spektaklu „Maszyna”. To teatralny debiut reżyserki i scenarzystki filmowej Jagody Szelc. Premiera sztuki planowana jest na kwiecień 2021.


Spektakl „Maszyna” został oparty na autorskim pomyśle reżyserki Jagody Szelc i odpowiedzialnej za dramaturgię Magdy Keil.

- Maszyna działa od dawna. Działa codziennie. Działa systemowo. Nie trzeba jej uruchamiać. Trzeba ją konserwować. Popsuta działa też wyśmienicie. Można się nią zachwycać. Można nie zwracać uwagi na jej działanie. Można się nią upajać. Słychać ją, jak gra. Więc czemu bez przerwy wsłuchujesz się w nią z otwartymi ustami? – opisuje spektakl reżyserka.

Najnowsza produkcja TPB będzie teatralnym debiutem Jagody Szelc, która do tej pory znana była przede wszystkim z filmu.  Jej filmy były pokazywane na wielu festiwalach, m.in.: Cannes Court Metrage, Nowe Horyzonty czy Brooklyn Film Festival. Film „Taki pejzaż” zdobył główną nagrodę dla filmu studenckiego – Złotą Kijankę na Camerimage 2013. Za film „Wieża. Jasny dzień” otrzymała nagrody za najlepszy debiut reżyserski i najlepszy scenariusz na FPFF w Gdyni w 2017. Produkcja znalazła się też w prestiżowej sekcji Forum MFF w Berlinie. W 2018 roku Jagoda Szelc została laureatką Paszportów Polityki w kategorii Film. W tym samym roku ukończyła swój drugi pełnometrażowy film „Monument”, za który otrzymała Nagrodę Specjalną na FPFF w Gdyni.

Teraz artystka próbuje swoich sił w teatrze. Premiera spektaklu „Maszyna” w jej reżyserii planowana jest na kwiecień 2021.

Do pracy zostali zaproszeni aktorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy: Sara Celler-Jezierska, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Jerzy Pożarowski. Wśród twórców spektaklu znaleźli się także: Przemysław Brynkiewicz (reżyseria świateł), Natalia Giza (scenografia), Maja Skrzypek (kostiumy) oraz Teoniki Rożynek (muzyka).