logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dbamy o zabytki. Wieża zyska nową elewację
Trwa remont wieży kościoła św. Antoniego na Czyżkówku. Prace konserwatorskie przy świątyni wpisanej do rejestru zabytków są wspierane przez miasto.


Świątynię zaprojektował uznany wielkopolski architekt Stanisław Cybichowski. Jest on również autorem projektów gruntownego remontu kilku innych bydgoskich kościołów m.in: Katedry,  Klarysek i Pobernardyńskiego. Budowa kościoła na Czyżkówku rozpoczęła się w 1936 roku. W roku 1939 zaczęto wykonywać strop i wiązania dachowe, ale wojna przerwała prace. W czasie okupacji w gmachu funkcjonował magazyn narzędzi budowlanych. Działania wojenne spowodowały uszkodzenia kościoła i wieży. Budowę konstrukcji ukończono w latach 40. XX wieku. Jednak prace wykończeniowe oraz upiększanie wnętrza kontynuowano w kolejnych dekadach.

Kościół jest trójnawowy, z półkoliście zamkniętym prezbiterium od północy. Elementem dominującym jest wysoka kwadratowa wieża, przykryta dachem namiotowym. W ścianach bocznych znajdują się liczne witraże. To bardzo dobry przykład architektury sakralnej okresu międzywojennego.
Aktualne prace obejmują remont dachu wieży, elewacji wieży i remont elewacji frontu kościoła. Wyeksponowany ma być nadal ślad po wojennych uszkodzeniach wieży. Prace są prowadzone z wykorzystaniem miejskiej dotacji na zabytki. Szacowany koszt tego etapu prac to około 650 tysięcy złotych. Miejska dotacja to 40 tysięcy.

Warto wiedzieć:

W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie zabezpieczyliśmy dla właścicieli 17 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie ponad 4,3 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,3 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.