logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dbamy o zabytki. Pięknieje secesyjny detal na placu Wolności
Rozpoczął się remont kamienicy przy placu Wolności 3. Budynek o secesyjnym wystroju zyska nową elewację frontową. W pracach pomaga miejska dotacja na zabytki.


Kamienica została wzniesiona w 1905 roku w stylu nawiązującym do historyzmu i secesji. Zaprojektował ją uznany bydgoski architekt Fritz Weidener. Jego autorstwa jest wiele innych okazałych budynków m.in. przy ul. Cieszkowskiego i Gdańskiej. Kamienicę zbudowano na planie litery „L”. W smukłej elewacji frontowej znalazło się wiele efektownych rozwiązań oraz zdobień. Wkomponowano w nią między innymi loggie, balkony z kutymi balustradami, wykusz. Piękno budynku podkreślają płaskorzeźby z maskami kobiecymi, motywami roślinnymi oraz sowami. Budynek został wpisany do rejestru zabytków w 1991 roku.

Z końcem lipca rozpoczęły się prace konserwatorskie. Renowacji poddana zostanie elewacja frontowa. Koszt prac szacowany jest na 143 tysiące złotych. Pomoże w nich miejska dotacja na zabytki.

Teren placu Wolności był dawniej częścią XVII-wiecznego ogrodu klasztornego sióstr Klarysek, podobnie jak dzisiejszy park Kazimierza Wielkiego. W 1835 roku bydgoskie Towarzystwo Upiększania Miasta założyło w tym miejscu swoją szkółkę drzew do zadrzewiania ulic i parków. Mały plac miejski wytyczono w 1854 roku. Po kilku latach powiększono go i efektownie zagospodarowano. W latach 1872-78 wzniesiono kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a w 1877 roku gmach obecnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Z kolei w 1893 r. na środku placu ustawiono pomnik cesarza Wilhelma I na koniu, który istniał do 1920 roku. W 1904 roku, na granicy z Parkiem Kazimierza Wielkiego, zbudowano monumentalną fontannę Potop. W 1945 r. na środku placu stanął pomnik Wolności, a w 2014 roku zakończyła się rekonstrukcja „Potopu”. W tym roku przy „Jedynce” oddana została do użytku nowa hala sportowa. Rozpoczną się też prace przy przebudowie boiska.

Warto wiedzieć:

W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafią do  właścicieli 18 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 3,4 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,3 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.