logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Co lubią miejskie pszczoły – wystawa na Moście Staromiejskim
Czym różni się pszczoła miodna od dzikiej pszczoły? Czemu mówimy, że pszczoły są pożyteczne? Jak zaaranżować ogród przyjazny owadom zapylającym? Na Moście Staromiejskim pokazujemy wystawę poświęconą życiu pszczół w mieście.


Wystawa nosi tytuł: „Właściwe zachowania człowieka w stosunku do pszczół”. Nasze miasto jest miejscem przyjaznym pszczołom miodnych. Świadczy o tym fakt, że niewielkie pasieki odnajdziemy obecnie nawet na dachach budynków. Pierwsze ule postawiono na dachu Kampusu Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Ule pszczele stały się też ważnym miejscem na mapie Ogrodów Botanicznych w Myślęcinku oraz na terenie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

1 kg miodu z 4 milionów kwiatów
Skoro pszczoły tak dobrze czują się w naszym mieście, warto poznać je bliżej. Jaką rolę odgrywają w zapylaniu kwiatów, czym różni się pszczoła dająca miód od dzikich pszczół oraz jak te małe stworzenia produkują miód? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziemy na Moście Staromiejskim.

Zaproś pszczoły na balkon i do ogrodu
Każdy z nas może zaprosić do swojego ogrodu dzikie pszczoły. Podczas porządków pozostawmy niewielką przestrzeń dla owadów. Niewielka sterta suchej trawy, kopiec kamieni lub cegieł, pieniek z nawierconymi otworami – to najprostszy, naturalny sposób aby pomóc w przetrwaniu owadom. Możemy też wybudować specjalny domek -  hotel.  Więcej porad i inspiracji znajduje się na wystawie, która będzie dostępna do 24 lipca. Wystawę opracował pasjonat przyrody Dawid Kilon.