logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bydgoszczanie zadecydowali – nowe lodowisko będzie nazywać się Torbyd
Torbyd – tak będzie nazywać się lodowisko, którego budowa trwa przy Hali Łuczniczka. Na tę nazwę spośród 15 propozycji zagłosowało w plebiscycie najwięcej bydgoszczan


Zwycięska nazwa Torbyd zdobyła 486 głosów. Niewiele mniej  - bo 444 głosów uzbierała nazwa Arctic Arena. Na trzecim miejscu uplasowała się Tafla z 286 głosami.

Głosowanie na nazwę lodowiska trwało od 30 sierpnia do 13 września 2017 r. Głosować można było za pomocną specjalnej aplikacji, która pozwalała na weryfikację głosującego po podaniu numeru PESEL oraz imienia i nazwiska.

Uprawnione do głosowania były osoby zameldowane w Bydgoszczy, które ukończyły 13 rok życia. Głosujący wybierał 1 nazwę z listy 15 propozycji poprzez postawienie znaku w odpowiednim polu. Wybrana nazwa otrzymywała 1 głos; każdy głosujący mógł oddać tylko 1 głos. W sytuacji, gdy głosujący wziął udział w głosowaniu kilkukrotnie, tylko pierwszy oddany głos był ważny, wszystkie pozostałe oddane przez niego głosy były nieważne.

Oto wyniki głosowania:

Torbyd - 486 głosów 
Arctic Arena - 444
Tafla - 286
Torbyd Arena - 104
Kryształowa Arena - 98
Ice Arena Bydgoszcz - 86
Nowy Torbyd - 81
Diament Brdy - 47
Brda Arena Bydgoszcz - 29
Łucznik - 28
Park Lodowy Bydgoszcz - 27
Łyżwiarka - 25
Sopel - 15
Torbydzia - 14
Lodowisko przy Brdzie - 10

Razem głosów: 1780

Dodatkowo stwierdzono 256 głosów nieważnych.

Warto wiedzieć:
Dawne lodowisko Torbyd  przy ul. Chopina zostało zamknięte w 2004 roku. Nowy Torbyd powstaje  na północno-zachodniej stronie hali sportowo-widowiskowej „Łuczniczka”.  Miejska inwestycja kosztuje 23,5 mln zł. Projekt lodowiska został opracowany na podstawie wcześniej przygotowanej koncepcji programowo-przestrzennej.  Zakłada on powstanie bryły przypominającej lodowy kryształ. Na elewacji dominować mają okładziny w srebrnym kolorze oraz szkło.

Budynek lodowiska będzie wyposażony w pomieszczenia usługowe: szatnie dla łyżwiarzy, szafki samoobsługowe, szatnie hokejowe dla zawodników, suszarnie sprzętu hokejowego, wypożyczalnię łyżew wraz z ostrzarnią i suszarnią, punkt handlowy, pomieszczenie trenera oraz pomieszczenie medyczne. Na piętrze budynku będzie znajdować się restauracja z oknem widokowym na taflę lodu.

Prace zakończą się pod koniec bieżącego roku.