logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bieg Niepodległości - zmiany w ruchu
W poniedziałek, 11 listopada z Placu Wolności wystartuje tradycyjny Bieg Niepodległości. W związku z tym, planowane są zmiany rozkładu jazdy komunikacji miejskiej oraz czasowe utrudnienia w ruchu. Już w piątek popołudniu nie zaparkujemy na Placu Wolności i Gimnazjalnej.


Biegacze wystartują punktualnie o godz. 15.00 z Placu Wolności. W związku z tym, w godzinach od 15.00 do 16.00 wystąpią zmiany w ruchu linii tramwajowych w ciągu ulic: Gdańskiej, K. Chodkiewicza, Focha, Jagiellońskiej oraz linii autobusowych  w ciągu ulic: Kamiennej, J. Sułkowskiego, St. Staszica (buspas), 3 Maja (buspas)  i Al. Mickiewicza. Podczas biegu buspasem na ulicy 3 maja przystanek autobusowy pn. 3 Maja / Markwarta zostanie przeniesiony za ulicę P. Skargi.

Ponadto, planowane jest wprowadzenie czasowej organizacji ruchu na Placu Wolności, ul. Gdańskiej, ul. Kamiennej, ul. Sułkowskiego, ul. Chodkiewicza, ul. 20 stycznia 1920 r., ul. Paderewskiego, ul. Staszica, ul. 3 Maja, ul. Piotra Skargi, ul. Konarskiego, ul. Jagiellońskiej i ul. Gimnazjalnej.

Już od piątku, 8 listopada od godz. 17.00 na potrzeby organizacji Biegu oraz uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości, zostanie wprowadzony całkowity zakaz zatrzymywania się - na Placu Wolności, ul. Gimnazjalnej i ul. 20 stycznia 1920 r. na parkingu przed Filharmonią Pomorską.

Z kolei w poniedziałek, 11 listopada od godz. 8.00 nastąpi zamknięcie dla ruchu kołowego Placu Wolności, ul. Gimnazjalnej i ul. Piotra Skargi. Dojazd poprzez ul. Gimnazjalną, Plac Wolności oraz ul. Konarskiego, ul. Piotra Skargi, ul. Gimnazjalną, Plac Wolności do ul. Gdańskiej nie będzie wtedy możliwy. Na pozostałych ulicach ruch drogowy będzie wstrzymywany wyłącznie na czas trwania biegu, począwszy od godz. 14.45. Po przebiegnięciu ostatniego z biegaczy, służby porządkowe organizatora zawodów wraz z Policją będą przywracały ruch na ulicach. Końca utrudnień należy spodziewać się około godz. 18.

Bieg Niepodległości 

Na liście startowej zameldował się komplet 1 500 zawodników. Najstarszy śmiałek, który zmierzy się z dystansem 5 km ma 79 lat. Najmłodszy zawodnik będzie pokonywał trasę w towarzystwie rodziców – ma nieco ponad roczek. W stawce sportowców 58% stanowią panowie, 42% to panie. 

Trasa liczy 5 kilometrów - pierwszy kilometr liczyć będziemy od bramy startowej przy Liceum Ogólnokształcącym nr 1 do budynku przy Gdańskiej 102, tuż za skrzyżowaniem z ul. Chodkiewicza i ul. Chocimską. Drugi kilometr zaczniemy jeszcze na Gdańskiej, by chwilę później skręcić w prawo na ścieżkę rowerową i chodnik wzdłuż ulicy Kamiennej. Trzeci kilometr rozpoczniemy biegnąc chodnikiem i ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Sułkowskiego. Pokonamy go docierając przez ul. Chodkiewicza do ul. 20 stycznia 1920 r. Zamkniętą ulicą 20 stycznia 1920 r. dobiegniemy do Al. Mickiewicza. Przetniemy ją i dotrzemy do budynku Filharmonii Pomorskiej. Tam czeka nas zakręt w lewo pod kątem prostym. Wbiegamy na parkową ścieżkę i docieramy do zbiegu ul. Paderewskiego i ul. Staszica. Czwarty kilometr pokonamy dobiegają bus pasem do skrzyżowania ul. 3 maja i ul. Księdza Piotra Skargi. Ostatni kilometr naszego biegu jest wręcz naszpikowany zakrętami. Z ul. Skargi skręcamy w lewo w ul. Konarskiego (bieg „pod prąd”, ulica zamknięta dla ruchu), dalej w prawo na chodnik wzdłuż ul. Jagiellońskiej. Jeszcze raz w prawo w ul. 19 marca 1981 r. Gdy dotrzemy do Parku im. Kazimierza Wielkiego, czekać na nas będzie jeszcze kilka kolejnych zakrętów po parkowych alejkach, by w końcu dotrzeć do mety nieopodal Fontanny Potop.

Szczegóły biegu na www.aktywnabydgoszcz.pl