logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bezrobocie najniższe od prawie 10 lat!
Na koniec maja br. szacunkowa stopa bezrobocia w Bydgoszczy wyniosła 4,4 proc. Bez pracy pozostawało 7.234 bydgoszczan. Tak dobrego wskaźnika nie odnotowano od czasu powstania powiatów. Ostatni raz bezrobocie na tym poziomie odnotowano w mieście prawie 10 lat temu!


Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie odnotowano od czasu powstania powiatów, czyli od 1999 r. Wcześniej stopę bezrobocia wyliczano bowiem dla obszaru, który podlegał Rejonowemu Urzędowi Pracy (Bydgoszcz wraz z gminami ościennymi).

Poniżej 8 tys. bezrobotnych mieszkańców ostatni raz mieliśmy w listopadzie 2008 r. (7.432 osoby). Później liczba osób pozostających bez pracy stale rosła. Najwyższy poziom osiągnęła w kwietniu 2013 r., kiedy w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy zarejestrowanych było 15.403 bezrobotnych mieszkańców. Od tego czasu liczba osób bez pracy stopniowo spadała (z wyjątkiem okresów zimowych, kiedy zwyczajowo rynek pracy odnotowuje wzrost statystyk – ma to związek sezonowością pewnych prac, np. w budownictwie, gastronomii czy ogrodnictwie).

Obecnie zatrudnienie „od ręki” można znaleźć m.in. w handlu, gastronomii i branży IT. Niemal rozchwytywani przez pracodawców są m.in. spawacze i kierowcy. Z uwagi na coraz mniejszą liczbę osób pozostających bez pracy oraz stale rosnące potrzeby pracodawców, rośnie liczba zatrudnionych obcokrajowców. Najliczniejszą grupę zagranicznych pracowników zatrudnionych w firmach zarejestrowanych w Bydgoszczy stanowią obywatele Ukrainy.

Na malejące bezrobocie w dużej mierze wpływa dynamiczny rozwój firm ulokowanych w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym oraz szeregu inwestorów w branży przemysłowej, IT i produkcyjnej.

W najbliższym czasie zakończy się rozbudowa firm: MMP Neupack Polska, Waimea Logistic Park Bydgoszcz, Terra Recycling sp. k., Frosta oraz budowa nowych biurowców na placu Kościeleckim w pobliżu ronda Fordońskiego. Trwają przygotowania do kolejnych inwestycji, w tym dwóch centrów outletowych, w których powstaną nowe miejsca pracy w handlu.

Bydgoski „pośredniak” odnotowuje również historycznie niski poziom bezrobocia w powiecie bydgoskim. Wg szacunków, na koniec maja stopa dla powiatu wyniosła 7,5 proc., czyli poziom średniej dla całego kraju.