Kalendarium imprez
Spacer przyrodniczy oraz warsztat dźwiękowy nad Kanałem Bydgoskim

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu trzech plenerowych warsztatów słuchania i tworzenia dźwięków. Warsztaty będą połączone z dodatkowymi aktywnościami takimi jak: spacer plenerowy nad Kanałem Bydgoskim, rejs po Brdzie, zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych oraz spacer z przewodnikiem. Projekt inspirowany jest przede wszystkim akustyczną ekologią oraz koncepcją krajobrazu akustycznego i głębokiego słuchania. Warsztaty dźwiękowe poprowadzi Krzysztof Topolski, a nagrania, które zostaną stworzone przez uczestników, staną się integralną częścią instalacji dźwiękowej, która zostanie udostępniona w Młynach Rothera.
10 maja – spacer nad Kanałem Bydgoskim
Przygotowaliśmy dla Was plenerowy warsztat dźwiękowy, połączony z spacerem przyrodniczym. Wydarzenie poprowadzą dwie osoby. Za część dźwiękową odpowiedzialny będzie artysta dźwiękowy, producent muzyczny – Krzysztof Topolski. Spacer przyrodniczy poprowadzi, fotograf, ilustrator i przewodnik wypraw przyrodniczych – Dawid Kilon. W ramach wydarzenia nie tylko przyjrzymy się przyrodzie otaczającej Kanał Bydgoski, ale również posłuchamy dźwięków, które jej towarzyszą.
Spacer rozpoczniemy przy Śluzie nr IV, a zakończymy w okolicy Śluzy nr VI. Podczas spaceru poszukamy m.in. ptasich mieszkańców Kanału. Do dyspozycji uczestników będzie luneta, przez którą spróbujemy zajrzeć w niejedne ptasie oczy, a to czego nie zobaczymy, to spróbujemy usłyszeć. Podczas wydarzenia ukażemy również kontrast pomiędzy odcinkiem Kanału położonym bliżej ulicznego zgiełku, a jego drugą częścią, bardziej dziką i bliższą naturze.
Dźwięki otaczają nas od najwcześniejszych chwil życia. Słuchanie odbywa się nieustannie. W ciągu dnia otaczają nas dźwięki o różnym charakterze, różnej głośności, natężeniu i znaczeniu. Krajobraz akustyczny (soundscape) ciągle się zmienia. Nasze warsztaty będą dotyczyć relacji dźwiękowej człowiek-przyroda. Zaproponujemy namysł nad biofonią w mieście oraz zestaw ćwiczeń ze słuchana i tworzenia dźwięków. Zajmiemy się hałasem i zanieczyszczeniem dźwiękowym. Zastanowimy się jaki wpływ hałas ma na ludzi i zwierzęta. Będziemy realizować nagrania terenowe krajobrazu akustycznego oraz nagrania ludzkiego głosu zarejestrowane przez uczestników warsztatów. Będziemy tworzyć elementy składowe instalacji dźwiękowej i koncertu z pogranicza słuchowiska, opowieści, kompozycji elektroakustycznej, danych bioakustycznych oraz improwizacji głosowej.
Wybrane miejsca warsztatowe nawiązują do wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, która stała się inspiracją całego projektu.
Terminy i miejsca kolejnych warsztatów:
24.05. – rejs po Brdzie (początek: przystanek tramwaju wodnego obok River Towers) oraz zwiedzanie Śluzy Miejskiej nr 2 w Bydgoszczy;
07.06. – Wyspa Młyńska, w tym spacer z przewodnikiem i wejście na Jazz Farny.
O prowadzących:
Dawid Kilon – Realizator ponad kilkudziesięciu projektów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej, a także rysownik, ilustrator, autor książek oraz fotograf przyrody. Pracuje również jako przewodnik wypraw przyrodniczych, podróżował od Spitsbergenu w Arktyce, po Antarktydę. Od niedawna pracownik Politechniki Bydgoskiej.
Prowadzi profil na Facebook-u pod intrygującą nazwą: „ Mówią, że potrafi rysować”, gdzie stara się edukować społeczeństwo przy pomocy swoich rysunków. Niedawno wydał książkę „Ptaki Kilona”, która jest atlasem ptaków Polski.
Krzysztof Topolski – Perkusista i artysta dźwiękowy, autor projektów z dziedziny muzyki i sztuki dźwięku. Kompozytor, producent muzyczny. Zajmuje się field recordingiem, akustyczną ekologią, krajobrazem akustycznym. Uczestniczył w nagraniu kilkudziesięciu płyt. Uprawia muzykę improwizowaną, elektroakustyczną, jazzową, tworzy instalacje dźwiękowe i prowadzi warsztaty, występuje solo jako Arszyn. Jako artysta dźwiękowy i edukator współpracował z najważniejszymi instytucjami kultury w Polsce. Koncertował oraz realizował projekty i rezydencje artystyczne w wielu krajach Europy oraz w USA. Był stypendystą Museums Quartier w Wiedniu oraz Fundacji ArtsLink w Nowym Jorku. Przebywał i pracował w ośrodku muzyki elektroakustycznej EMS w Sztokholmie. Uczestniczył w rezydencji w Skalar Center for Sound Art and Experimental Music w Seyðisfjörður oraz ACT IN_OUT w Sláturhúsið Menningarmiðstöð, Egilsstaðir, Islandia.
Informacje organizacyjne:
Kiedy? 10.05.2025 r., godz. 13.00-15.00
Gdzie? Punkt zbiórki: przy Śluzie nr IV nad Kanałem Bydgoskim – ul. Wrocławska
Link do Google maps z punktem zbiórki: maps.app.goo.gl/rBAH7CcZug9Kd45i8
Zakończenie: okolice Śluzy nr VI nad Kanałem Bydgoskim
Dla kogo? dla wszystkich zainteresowanych
Cena: 20 zł
Bilety: bilety.mlynyrothera.pl/rezerwacja/nienumerowane.html
______________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.
Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl