
IT Fitness Test to największy w Polsce sprawdzian umiejętności cyfrowych. Aby wziąć w nim udział, potrzebny jest jedynie komputer z dostępem do Internetu. W tym roku przewidziano trzy wersje testu: dla uczniów szkół podstawowych, dla uczniów szkół średnich, a także wersję dla najzdolniejszych, nazwaną „IT Master Test”.
Dlaczego warto wziąć w nim udział? - Nowe technologie są obecne w każdej części naszego życia. Umiejętność ich używania ma duży wpływ na nasze życie, gospodarkę, zdrowie, edukację, naukę, kulturę i rozrywkę. Jednym z największych wyzwań dzisiaj jest przygotowanie ludzi do życia w tym szybko zmieniającym się świecie oraz do korzystania z jego możliwości. IT Fitness Test to nasza wspólna droga do zapewnienia, że młode pokolenie będzie gotowe stawić czoła wyzwaniom cyfrowego świata – mówił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
- Kompetencje cyfrowe są absolutnie niezbędne młodym ludziom do prawidłowego funkcjonowania we współczesnym świecie. Bydgoszcz włączyła się do projektu przede wszystkim po to, żeby w sposób profesjonalny sprawdzić które kompetencje cyfrowe bydgoscy uczniowie i uczennice posiadają a które należy jeszcze doskonalić. Pozwoli nam to ukierunkować edukację cyfrową właśnie na te potrzeby – mówiła Iwona Waszkiewicz, Zastępca Prezydenta Bydgoszczy, która w imieniu miasta podpisała oficjalne porozumienie z organizatorami testu.
- Test pokazuje, w których obszarach cyfrowych uczniowie radzą sobie lepiej, a w których gorzej. Pozwala to lepiej zrozumieć samym uczestnikom sprawdzianu, które elementy wymagają z nich strony jeszcze pracy, a edukatorom wskazują drogę w zakresie prowadzenia cyfrowej edukacji – dodał Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, który koordynuje projekt w naszym kraju. – Nasz test jest ważnym elementem wpisującym się w transformację cyfrową polskiej edukacji, a także rozwoju gospodarki cyfrowej. Dziś kompetencje cyfrowe to klucz do dalszego postępu. Jeśli dziś nie zadbamy o to, by wyposażyć w nie najmłodsze pokolenie, będzie nam trudno osiągać sukcesy w przyszłości – stwierdził ekspert Cyfrowej Polski.
Do pierwszego grupowego testu w Bydgoszczy przystąpili uczniowie z klasy 6F ze Szkoły Podstawowej nr 25 im. Synów Pułków. Odbył się on w sali informatycznej. Na jego rozwiązanie mieli 45 minut. Co ciekawe, to klasa, której uczniowie nie otrzymują ocen w skali cyfrowej. Przez sześć lat uczniowie nie musieli pytać o ocenę. W szkole realizowany jest projekt „Szkoła bez ocen”. Dzieci i młodzież zamiast stopni otrzymuje od nauczycieli opinie, punkty lub procenty. Tylko na świadectwie są oceny w zapisie cyfrowym.
Jak sprawdzić swoje kompetencje cyfrowe?
Aby wziąć udział w IT Fitness Test 2025, należy wejść na stronę itfitness.eu, utworzyć bezpłatne konto (lub zalogować się na konto z poprzednich lat) i wybrać odpowiednią wersję sprawdzianu (prostszą - dla uczniów szkół podstawowych, albo nieco trudniejszą - dla uczniów szkół średnich i nauczycieli).
Każda osoba, która rozwiąże sprawdzian, otrzyma imienny certyfikat z wynikiem. Co więcej, organizatorzy zapowiadają, że także w tym roku będzie można wygrać liczne nagrody. W ubiegłym roku w całej Polsce rozdano 26 laptopów, 37 tabletów, 18 iPadów, 16 dronów, 30 głośników lub słuchawek, 9 czytników oraz 14 bonów finansowych na łączną kwotę 11200 złotych. Szkoły otrzymały natomiast 10 urządzeń wielofunkcyjnych, 7 projektorów i 3 telewizory. Szacowana wartość wszystkich tych nagród to około 185 tys. zł.
Wielkie cyfrowe testowanie potrwa do końca października. Projekt wspiera Unia Europejska (poprzez agencję Erasmus+) oraz Fundusz Wyszehradzki. Partnerami technologicznymi oraz fundatorami nagród są AMD, Dell Technologies, Eset, HP, iSpot, Lenovo i Samsung.