logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

20 lat w UE. Jak Bydgoszczy zmieniła się dzięki Unii Europejskiej?




Dokładnie 20 lat Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Przez ten czas zmienił się nasz kraj, zmieniła się też Bydgoszcz.


80 procent mieszkańców naszego miasta uważa, że Bydgoszcz korzysta na obecności w europejskiej wspólnocie.
- Często zapominamy, że Unia Europejska to coś więcej niż wspólnota gospodarcza – mówi Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Wiele osób próbuje sprowadzić naszą obecność we wspólnocie do finansowego wsparcia ważnych inwestycji, projektów. Oczywiście ten bilans wyszedł Bydgoszczy na duży, ponad miliardowy plus.
W sumie od początku naszej obecności w EU Bydgoszcz pozyskała ok. 3 miliardów złotych. Łączna wysokość zdobytych pieniędzy unijnych w latach 2014-20 wyniosła ponad 1,3 miliarda złotych. Środki pochodziły zarówno z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Programu Infrastruktura i Środowisko, programów LIFE, POWER, czy Interreg Europa. Pomogły one zrealizować wiele kluczowych inwestycji takich ja: rozbudowa ul. Kujawskiej, Grunwaldzkiej, kanalizacji deszczowej, sieci ciepłowniczej.

Dzięki nim udało się zrewitalizować Stare Miasto, Stary Fordon i kilka parków. Tchnęły życie w mury Młynów Rothera, Teatru Kameralnego oraz gmachu Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej.


To dzięki dofinansowaniu z UE wizytówką miasta mogła stać się Wyspa Młyńska z Młynami Rothera, spichrzami, Przystanią Bydgoszcz i odnowioną bydgoską Wenecją. Konsekwentna rewitalizacja tej części miasta z pomocą unijnych pieniędzy rozpoczęła się już kilkanaście lat temu – porządkowanie terenu samej Wyspy, Młynówki, budowa kładek, Przystani Bydgoszcz aż w końcu same Młyny Rothera, które obecnie zapraszają na dwie stałe wystawy: „Węzły – opowieść o mieście nad rzeką” i niedawno otwarta „Młyn Maszyna.
W sumie na listach bydgoskich inwestycji zrealizowanych z europejskim dofinansowaniem w okresie dwóch tzw. perspektyw unijnych w latach 2007-2013 oraz 2014-2020 znajdujemy ponad 300 pozycji. To ponad 300 miejsc w mieście, które zostały odmienione dzięki obecności Polski w UE.
Co ważne w Bydgoszczy rozpoczęliśmy już realizację zadań, które są finansowane ze środków na lata 2021-27.
- Przed nami szereg kolejnych ambitnych projektów i inwestycji. Jednak równie istotna, co realne pieniądze powinna być dla nas wspólnota wartości, na których powstawała i opiera się Unia Europejska. Szczególnie po doświadczeniach ostatnich lat ta refleksja jest mi bardzo bliska - zbyt często zasady demokracji, godność wielu obywateli, ich prawa i równość wobec prawa schodziły na drugi plan. W tym czasie o te kanony demokracji upominało się wiele europejskich instytucji. Po tych 20 latach w UE jesteśmy doświadczonymi europejczykami. Korzystajmy z tych doświadczeń i doceniajmy je- dodaje Rafał Bruski.

Zapraszamy w środę 1 maja na Wyspę Młyńską na Rodzinny Piknik Europejski.