logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Rzeka Muzyki 2018 – przez całe lato koncerty gwiazdZespół Raz Dwa Trzy, Kapela ze Wsi Warszawa, Joanna Dark, a także znakomici śpiewacy operowi i jazzmani – przez całe wakacje na scenie nad Brdą brzmieć będzie muzyka. Prezentujemy program V już edycji Rzeki Muzyki.

Rzeka Muzyki to już wakacyjna bydgoska tradycja. Już po raz piąty na scenie nad Brdą mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w koncertach, które odbywać się będą w każdą niedzielę lipca i sierpnia.

Repertuar jak zawsze będzie różnorodny – od muzyki klasycznej i operowej, poprzez jazz, rock aż do bluesa i muzyki popularnej i folka.

Na pierwszy ogień pójdzie zespół, którego nikomu przedstawić nie trzeba – Raz Dwa Trzy. Formacja wystąpi przed bydgoszczanami 1 lipca. Muzycy są laureatami siedmiu Fryderyków i niezliczonej ilości nominacji do tej prestiżowej nagrody. Sympatycy, fani i wielbiciele Raz Dwa Trzy kochają Adama Nowaka i jego zespół za senne bossanowy, kojące rytmy i przede wszystkim – niezwykłe teksty.

Kolejną propozycją jest występ Kraków Street Band. To formacja, która stała się muzyczną wizytówką polskiej sceny bluesowe - jazzowej. Tworzą ją profesjonalni muzycy, działający na co dzień w ramach innych projektów muzycznych, ale znajdują czas na wspólne koncertowanie. W programie koncertu znajdą się m. in. wybrane utwory z obu płyt zespołu i nie tylko.

Wielbicielom wielkiego musicalowego hitu "Metro" nie trzeba jej przedstawiać. Joanna Dark - polska wokalistka i aktorka, której magicznego głosu nie da się zapomnieć wystapi nad Brdą 22 lipca. W Ramach Rzeki Muzyki usłyszmy także znakomitego saksofonistę Tomasza Wendta, laureata nagrody Fryderyk 2017, a także Jana Jakuba Należytego, barda, aktora i pieśniarza.

Nad rzeką zabrzmią też ogniste, hiszpańskie rytmy. Flamenco zaśpiewa Magda Navarette, wokalistka, tancerka, producentka muzyczna. Artystka śpiewa od dziewiątego roku życia. Swój talent i zdobyte umiejętności wciąż rozwija podróżując po całym świecie, czerpiąc bezpośrednio z etnicznych utworów.

Nie zabraknie też występów młodych lokalnych artystów – stypendystów Prezydenta Bydgoszczy. W tym roku na scenie zaprezentują się Hanna Okońska – Ratajczak (sopran), Łukasz Ratajczak (tenor) i Artur Pilch (fortepian) w koncercie „Sopran w duecie”. Ten koncert to ukłon w stronę wiernej operowej publiczności. Na scenie stanie najmłodsze pokolenie utalentowanych śpiewaków operowych, a scenariusz koncertu przybliży widzom sylwetki światowej sławy śpiewaczek, takich jak Martha Eggerth, Maria Callas czy Ada Sari.

Interesująco zapowiada się także koncert muzyki klasycznej w wykonaniu młodego, utalentowanego pianisty, Jakuba Kuszlika. Wystąpi on przed bydgoską publicznością z m. in. utworami Jana Ignacego Paderewskiego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Kuszlik jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Swoje umiejętności doskonalił także na warsztatach, prowadzonych przez m. in. Arie Vardi, Kevina Kennera, Bernda Goetzke, Bruno Canino. Zdobył m. in.  II nagrodę na Konkursie im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Na zakończenie V edycji rzeki Muzyki usłyszmy Kapelę ze Wsi Warszawa. To laureaci kilku Fryderyków, nominowani do nagrody Grammy.  Na repertuar zespołu składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo, ale są także zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy.

RZEKA MUZYKI 2018
1 LIPCA -  RAZ DWA TRZY
8 LIPCA - SOPRAN W DUECIE, Koncert Stypendysty Miasta Bydgoszczy: HANNA OKOŃSKA - RATAJCZAK ( sopran), ŁUKASZ RATAJCZAK ( tenor), ARTUR PILCH – fortepian
15 LIPCA - KRAKÓW STREET BAND
22 LIPCA - JOANNA DARK
29 LIPCA - TOMASZ WENDT QUARTET
5 SIERPNIA - JAKUB KUSZLIK - PADEREWSKI NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI
12 SIERPNIA - JAN JAKUB NALEŻYTY
19 SIERPNIA - MAGDA NAVARETTE
26 SIERPNIA – KAPELA ZE WSI WARSZAWA

Spektakle teatralne i recital lirycznyW czasie tegorocznych wakacji proponujemy plenerowe spektakle, a wśród nich 3 sztuki teatralne oraz jeden liryczny recital w wykonaniu aktorskim, które będą wystawione w dwa poniedziałki lipca oraz dwa poniedziałki sierpnia.

W czasie tegorocznych wakacji proponujemy plenerowe spektakle, a wśród nich 3 sztuki teatralne oraz jeden liryczny recital w wykonaniu aktorskim, które będą wystawione w dwa poniedziałki lipca oraz dwa poniedziałki sierpnia.

9 lipca 2018, godz.19.00, amfiteatr przy Operze Nova
„ W obronie jaskiniowca” w wykonaniu Emiliana Kamińskiego.
Emilian Kamiński wcielając się we współczesnego jaskiniowca demaskuje zawiłości relacji damsko-męskich, które niewiele zmieniły się od czasów pierwotnych.
Kobiety i mężczyźni nie mają łatwego życia, zwłaszcza razem. „W obronie jaskiniowca” to one man show, który przy kawalkadzie śmiechów widowni bezlitośnie rozprawia się ze stereotypami na temat związków, małżeństwa oraz przywar płci pięknej i tej nieco brzydszej.
 Pomimo całego rozwoju cywilizacji, lotów w kosmos, klonowania, coraz szybszych komputerów, rozwój uczuć i praw rządzących naturą człowieka nie następuje tak szybko, pomimo że człowiek zamienił jaskinię na przytulne i nowoczesne M4.


23 lipca 2018, godz.19.00, amfiteatr przy Operze Nova  
"Dobry wieczór Państwu" - "monodram w duecie" Krzysztof Materna przy udziale Olgi Bołądź. Krzysztof Materna, po wielu, wielu latach pracy w polskim show biznesie i wielu latach pracy w polskiej telewizji, na estradzie - zapisał swoje doświadczenia w formie oryginalnego, bezkompromisowego zabawnego monologu. Artysta, Krzysztof Materna, czekający w garderobie na swój kolejny występ, spowiada się i zwierza publiczności z praw i reguł ogólnych, rządzących polskimi mediami i polską tzw. rozrywką.

6 sierpnia, godz.19.00, amfiteatr przy Operze Nova - liryczny recital „Kochaj mnie” w wykonaniu aktorskim Grażyny Szapołowskiej.
Grażyna Szapołowska zaprezentuje utwory z albumu "Kochaj mnie". Na płycie znalazło się 13 lirycznych piosenek do tekstów m. in. Jana Nowickiego, Bogdana Loebla, Katarzyny Jungowskiej,
a także samej aktorki.
Producentem albumu "Kochaj mnie" jest Włodzimierz Kiniorski, kompozytor, muzyk, a także aranżer wszystkich utworów na płycie. Szapołowska zaśpiewa utwory do tekstów Wisławy Szymborskiej, Jonasza Kofty i Bułata Okudżawy.

20 sierpnia, godz.19.00, amfiteatr przy Operze Nova - „Co modna pani wiedzieć powinna”  w wykonaniu Katarzyny Kołeczek  w reżyserii Agaty Puszcz. W roli kobiety starającej się przyswoić wszystkie dobre rady, powinności i obowiązki nakładane na nią przez popkulturę i rzeczywistość – Katarzyna Kołeczek. Co robiłaby kobieta, gdyby musiała robić WSZYSTKO, co jej każą, czego wymaga od niej moda, społeczeństwo, gazety, firmy kosmetyczne? Tytułowa Modna Pani, żeby to wszystko zrobić, musi wstać o 4:00 rano, albo w ogóle  nie spać.

Rzeka Muzyki Młodych 2018Rzeka Muzyki Młodych 2018 to kolejna edycja koncertów przygotowana dla publiczności, która lubi polską, współczesną muzykę. Jak do tej pory, tym razem również na koncerty zapraszamy do centrum miasta – amfiteatru Opery Nova i na Wyspę Młyńską.

Pierwszy z koncertów odbędzie się 27 lipca w amfiteatrze Opery Nova. Na scenie zobaczymy i usłyszymy  multiutalentowaną artystkę młodego pokolenia – BOVSKA. Zadebiutowała w 2016 roku bardzo dziś znanym utworem Kaktus. W tym samym roku została nominowana do MTV Europe Music Award w kategorii Najlepszy polski wykonawca, a w 2017 została nominowana do Fryderyków w kategorii Fonograficzny debiut roku.Na kolejne spotkanie z cyklu Rzeka Muzyki Młodych zapraszamy 10 sierpnia. Tym razem również zaprosiliśmy artystę, którego debiutancki krążek pojawił się w 2016 roku – BUSLAVA. Polski multiinstrumentalista, kompozytor oraz twórca tekstów. Jego muzyka balansuje na granicy popu, delikatnej elektroniki i piosenki poetyckiej. Buslav, tak jak Bovska zagra w amfiteatrze Opery Nova.Natomiast ostatni z cyklu koncertów odbędzie się na Wyspie Młyńskiej. W ostatni wakacyjny piątek na dużej scenie wystąpi Krzysztof Zalewski. Artysta pojawił się na polskiej scenie muzycznej w 2002 roku, kiedy wygrał drugą polską edycję Idola. W 2004 wydał debiutancki album studyjny. Po kilkuletniej przerwie, w 2013 roku powrócił z albumem Zelig. W 2016 ukazała się jego kolejna solowa płyta studyjna zatytułowana Złoto, który uzyskał status złotej płyty. Materiał promowany był przez teledysk do singla „Miłość miłość”, który na Youtube został wyświetlony blisko 7 mln razy.  Od stycznia 2018 jest gospodarzem audycji „Zalef zgiełku” w radiowej Trójce. W tym roku ukazała się również kolejna płyta Zalewski śpiewa Niemena.Rzeka Muzyki Młodych to koncerty polskich artystów, którzy na przestrzeni ostatnich kilku lat mocno odznaczyli się na muzycznej scenie. Ich dotychczasowa, dynamiczna kariera oraz doświadczenie zagwarantują świetna zaba1)ę, na która serdecznie zapraszamy.

Wyłącznym organizatorem Rzeki Muzyki Młodych jest Miasto Bydgoszcz.

Koncerty odbywają się w piątki o godz. 21:00 według następującego harmonogramu:

BOVSKA 27 lipca, amfiteatr Opery Nova
BUSLAV 10 sierpnia,  amfiteatr Opery Nova
Krzysztof Zalewski 31 sierpnia, Wyspa Młyńska

Wieczór z kabaretem 2018Trzeci rok z rzędu zapraszamy Państwa na cztery czwartkowe wieczory z dowcipem i uśmiechem w amfiteatrze Opery Nova.

KABARET ZACHODNI- 5 lipca, godz. 19.00

Powstał prawie wczoraj. To czwórka artystów, którzy kabaretem zaczęli zajmować się jeszcze w poprzednim wieku. Dwudziestym – dla jasności. Mężczyźni tworzyli wtedy jako kabaret Słuchajcie, a babeczka współtworzyła formację “Babeczki z rodzynkiem”, ale to dawne dzieje – przedwczorajsze. Teraz w nowym, pełnym (obu płci) składzie ruszają w Polskę z nowa energia i nową nazwą.  
Wywodzą się i nieustannie działają w Zielonogórskim Zagłębiu Kabaretowym. Pojawiali się na wszystkich ważnych festiwalach kabaretowych i w wielu widowiskach telewizyjnych. Program kabaretu Zachodniego składa sięze skeczy i piosenek. Charakteryzuje go kreowanie zaskakujących sytuacji: podryw na wózek z dzieckiem czy też niespodziewana wizyta Zygmunta Hajzera. Doświadczenie, talent aktorski i umiejętność wejścia w bezpośredni kontakt z widzem sprawiają, że Zachodni zajdzie Wam w głowy. Nowa energia, nowy skład – nowa jakość!

 

IRENEUSZ KROSNY - 19 lipca, godz. 19.00 

Trudno jest przyznać człowiekowi, który całe swe artystyczne życie poświęcił teatrowi słowa, że bywa fenomen teatru, który to słowo pomija. Tak, gdyż właśnie w kategorii TEATRU rozpatruję wydarzenie artystyczne o nazwie IRENEUSZ KROSNY. "To co robi pan Krosny to jest właśnie teatr, gdzie obserwuje człowieka z jego śmiesznością, chaplinowską naiwnością, absurdem. Zdarzenia kreowane przez aktora urastają do metafory świata. Tego właśnie dokonuje w swych etiudach pan Krosny. Robi to w sposób niesłychanie prosty z ogromną vis comica. Dzieje się to wszystko bez jednego słowa i jest ogromnie śmieszne, zjednuje każdą widownię. Jest teatrem. Krosny jest sam i jest teatrem bez słowa fascynującym! Ujmującym od pierwszego gestu" - Jerzy Stuhr.
MOWA CIAŁA to najnowsza i zdecydowanie najbardziej oryginalna premiera w dorobku Ireneusza Krosnego. Po raz pierwszy program składa się z dwóch zupełnie odmiennych części. Oprócz, jak zwykle gwarantowanej zabawy za sprawą zupełnie nowych scenek pantomimicznych, mamy również okazję poznać różne tajniki mima - jak to się dzieje, że ktoś chodzi w miejscu, dlaczego widzimy przedmioty, których tak naprawdę nie ma, itd. Poza tym możemy się sporo wiedzieć o tym, co mówią nasze własne ciała w codziennym życiu (a nawet jak pozytywnie wpłynąć przez ciało na własne samopoczucie).

KABARET MŁODYCH PANÓW - 2 sierpnia, godz. 19.00

Posiadający kilkunastoletnie doświadczenie na kabaretowej scenie, BEZCZELNIE MŁODZI Panowie nie próżnują i zdobywają kolejne szczyty w swoim dorobku artystycznym. Wywodzą się z Rybnika, ale obecnie doprowadzają do łez – ze śmiechu oczywiście – fanów nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.
Ich społeczno-obyczajowy humor z dużą dawką ironii i dystansu do tego co aktualnie się dzieje sprawia, że zyskują nie tylko coraz szersze grono wiernych fanów, ale także uznanie krytyków. Zdobyli najwyższe laury we wszystkich liczących się konkursach i festiwalach kabaretowych z RYJKIEM i PAKĄ na czele. Skecze i piosenki kabaretu prezentowane były w programach telewizyjnych na antenach Telewizji Polskiej, Polsatu i TVN i innych.
Mimo licznych sukcesów i ugruntowanej już pozycji w kabaretowym świecie nie spoczywają na laurach – stale się rozwijają, ciągle odkrywają swoje możliwości, krok po kroku przesuwając granice własnego profesjonalizmu. Tak, tak można coś robić jeszcze lepiej…
Dotychczasowy dorobek artystyczny zebrali na trzech płytach DVD, a ostatnią pt. „Bezczelnie Młodzi” zrealizowaną przy udziale wyjątkowych gości Piotra Bałtroczyka, Cezarego Pazury, Kabaretu Ani Mru Mru i Smile, wydali w 2012 roku.

 

KABARET NOWAKI - 30 sierpnia, godz. 19.00

Ta przygoda trwa już 10 lat! Kabaret Nowaki dokładnie od dekady bawi fanów dobrej rozrywki. Niezliczone spektakle i programy telewizyjne to doświadczenie, które pozwala na określenie Nowaków mianem ekspertów w dziedzinie śmiechu i żartu. Świętując swój jubileusz Nowaki wyruszają w zupełnie nową przygodę, w którą zabiorą ze sobą publiczność. Nowe perypetie znanych już postaci. Ulubieni bohaterowie w absolutnie zaskakujących sytuacjach - pani Krystyna i Martynka, a także inne nieznane jeszcze wcielenia Ady Borek. Wraz z Kamilem Pirógiem i Tomkiem Marciniakiem w premierowym programie pokażą wszystkie kabaretowe oblicza, które zaskoczą nawet tych, którzy myślą, że znają Nowaków na

wylot.

Przeżyj kabaretowy koniec świata! Przez niemal dwie godziny Śmiechokalipsy na scenie Nowaki z siłą Commando, przebojowym urokiem Lary Croft i błyskotliwą mądrością Indiany Jonesa zabiorą Was z nieznane dotąd rejony rozrywki. To zupełnie nowa era kabaretu, w której Nowaki wyznaczą najlepsze standardy. Weź udział w niezwykłej kabaretowej podróży u boku mistrzów żartu.