logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy 24.02 – 28.02

Telefoniczne porady w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w BydgoszczyTrwa Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.

W akcję włączył się też Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy. Do piątku w lecznicy udzielane są telefoniczne porady na temat tej choroby genetycznej, jej objawów, diagnozowania i leczenia.

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Mucowiscydozy do piątku w godz. 12.00-15.00 w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy można zasięgnąć telefonicznych porad na temat tej choroby genetycznej - nr tel. 52 32-62-276 i 797-008-513.

Porad udziela dr nauk med. Radosława Staszak-Kowalska

 

Biała sobota w Centrum Onkologii

 Akcja „Drzwi Otwarte” odbędzie się w dniu  01.02.2020 roku (sobota),  w godzinach 9.00 – 13.00, w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia (budynek „D”) Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Jest to odpowiedź na coroczny Apel Polskiej Unii Onkologii.

 Program akcji:

  1. Przesiewowe badania mammograficzne (kobiety w wieku 50 – 69 lat, raz na 2 lata) .

  2. Badania cytologiczne (kobiety w wieku 25 – 59 lat, raz na 3 lata).

  3. Badania poziomu markera PSA w surowicy krwi (mężczyźni – bez choroby nowotworowej, od 55 roku życia – 30 osób) oraz badania poziomu markera CA125 w surowicy krwi (kobiety – bez choroby nowotworowej, u których w rodzinie wystąpił rak jajnika) – wskazana wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 52/ 374 32 38.

  4. Dermatoskopowa ocena znamion skórnych – dr n. med. Tomasz Mierzwa – wskazana wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 52/ 374 32 38.

  5. Rejestracja do badań kolonoskopowych.

  6. Stoisko Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej –
     
    m.in. pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, profilaktyka uzależnień, quiz wiedzy prozdrowotnej.

  7. Stoisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, m.in. świadczenia krótkoterminowe (zasiłki chorobowe, opiekuńcze i świadczenia rehabilitacyjne) oraz długoterminowe (renty, emerytury), możliwość założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

  8. Stoisko Narodowego Funduszu Zdrowia – możliwość uzyskania dostępu do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP), profilu zaufanego, możliwość wyrobienia karty EKUZ, informacje nt. e-recept i elektronicznego potwierdzania zleceń na wyroby medyczne, informacje  o programach profilaktycznych.

  9. Stoisko IFMSA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów medycyny:

  • edukacja wraz z warsztatami samobadania piersi i jąder,
  • pomiar RR,
  • badania poziomu glukozy w surowicy krwi (glukometr).

     10.Stoisko Fundacji „Centrum Wsparcia Onkologicznego”.

 

 

 

Padaczka jest jednym z najczęstszych poważnych zaburzeń neurologicznych, na które cierpi około 65 milionów ludzi na świecie. Choruje na nią 1% populacji w wieku 20 lat i 3% populacji w wieku 75 lat. Częściej występuje u mężczyzn, niż u kobiet, przy czym różnica ta jest niewielka. Większość osób cierpiących na tę chorobę (80%) żyje w krajach rozwijających się. Liczba ludzi obecnie cierpiących na aktywną postać padaczki sięga 5–10 na 1000, przy czym aktywna postać padaczki jest definiowana jako padaczka z przynajmniej jednym napadem w ciągu ostatnich pięciu lat. Każdego roku na padaczkę zapada 40–70 na 100 000 osób w krajach rozwiniętych i 80–140 na 100 000 osób w krajach rozwijających się. Ubóstwo zawsze stanowi ryzyko bez względu na to, czy osoba pochodzi z biednego kraju, czy jest uboga w porównaniu z innymi. W krajach rozwiniętych ludzie zapadają na padaczkę zarówno w młodym, jak i starszym wieku. W krajach rozwijających się jej początek częściej następuje u starszych dzieci i młodych dorosłych ze względu na wysoki odsetek urazów i chorób zakaźnych. W latach 1970-2003 w krajach rozwiniętych liczba zachorowań na rok uległa zmniejszeniu u dzieci i zwiększeniu wśród dorosłych. Jest to związane częściowo z lepszym odsetkiem przeżyć po udarze u osób w podeszłym wieku.

 

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresjąświęto obchodzone 23 lutego po ustanowieniu przez Ministerstwo Zdrowia od 2001 roku. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia..