logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Zaczynamy rozbudowę żłobków
Zespół Żłobków Miejskich wyłonił wykonawcę prac remontowych, dzięki którym w istniejących placówkach uda się stworzyć dodatkowe 100 miejsc dla maluchów. Placówki zyskają też nowoczesne wyposażenie. Bydgoszcz jest przygotowana do kolejnych inwestycji związanych ze zwiększeniem miejsc w żłobkach.


Prace będą toczyły się w placówkach na Kapuściskach, Bartodziejach, Szwederowie, Fordonie oraz w Żłobku Integracyjnym na Wilczaku. Łącznie uda się w nich wygospodarować dodatkowe 100 miejsc. Połowa z nich powstanie w Żłobku nr 20 przy ul. Gierczak na osiedlu Bohaterów w Fordonie.

Prace budowlane mają polegać przede wszystkim na wyburzaniu zbędnych ścian działowych i powiększaniu pomieszczeń. Do większej liczby dzieci dostosowane zostaną też łazienki. Wraz z tymi pracami pomieszczenia zostaną wyremontowane i zyskają nowoczesne oświetlenie. Prace budowlane kosztować będą około 73 tysięcy zł. Kosztowniejsze będzie wyposażenie nowych sal, zakup materiałów dydaktycznych i zabawek oraz doposażenie kuchni. Obecnie trwa przetarg na tę część projektu.

Nowe żłobki mają być gotowe na przyjęcie dodatkowych dzieci już z początkiem przyszłego roku.  Głównym celem projektu jest aktywizacja zawodowa osób, które sprawują opiekę nad dziećmi do lat 3. Projekt umożliwi przede wszystkim młodym mamom powrót do aktywności zawodowej. Jego koszt szacowany jest na około 2,4 mln zł. Jego częścią jest też zatrudnienie dodatkowych 19 opiekunek oraz trzech pokojowych na najbliższe dwa lata. Na całe przedsięwzięcie Bydgoszcz pozyskała wysokie, 85-procentowe  dofinansowanie europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Warto wiedzieć

Dwa lata temu udało się rozbudować żłobek w Fordonie. Wszystkie placówki zyskały też nowoczesne place zabaw. Warto podkreślić, że Bydgoszcz jest przygotowana do realizacji kolejnych projektów zwiększających liczbę miejsc w żłobkach. W przypadku pozyskania dodatkowego dofinansowania rozbudowany o dodatkowy pawilon z łącznikiem zostanie żłobek na Szwederowie przy ul. Brzozowej.

Ważne liczby:

•    Liczba dodatkowych miejsc - 100
•    Wartość projektu - 2,39 mln zł
•    Dofinansowanie EU - 2,03 mln
•    Wkład własny miasta - 0,36 mln zł