logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Urząd miasta z certyfikatem „Placówki przyjaznej osobom z niepełnosprawnością”




Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy wręczył wczoraj certyfikaty dla instytucji przyjaznym osobom niepełnosprawnym. Wśród wyróżnionych znalazł się bydgoski magistrat.


Miejsca, które otrzymały certyfikat były sprawdzane przez nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bydgoszczy, ale także przez rodziców i ich niepełnosprawne dzieci.
Niemniej ważny od braku barier architektonicznych w danej instytucji czy firmie, ale też podejście do osób niepełnosprawnych i ich potrzeb, przyjazna atmosfera, życzliwość personelu i chęć niesienia pomocy.
Z 74 placówek, Ośrodek wytypował 52, które otrzymały certyfikat „Placówki przyjaznej osobom z niepełnosprawnością”. Nagrodę tę przyznano także bydgoskiemu urzędowi miasta.

 

Certyfikaty otrzymały także niektóre bydgoskie restauracje, muzea czy galerie handlowe i sklepy.

Wyróżnienia przyznawane zostały w ramach programu innowacja pedagogiczna pt. „Bydgoskie miejsca przyjazne osobom z niepełnosprawnością”, które prowadzony jest przez kadrę pedagogiczną ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego.  Inspiracją do rozpoczęcia programu były przede wszystkim obserwacje zgłaszane przez rodziców i ich niepełnosprawne dzieci, a także nauczycieli, które pokazały, że istnieje pilna potrzeba zwiększenia dostępu do dóbr i usług umożliwiających pełne uczestnictwo w życiu społecznym, kulturalnym, sportowym, rekreacyjnym i turystycznym na terenie całego miasta.

Warto przypomnieć, że Miasto Bydgoszcz otrzymało nagrodę w konkursie „Mieszkam tu! – Mądre pomysłu na mądre miasto” za projekt „Wyspa Młyńska bez barier”. Doceniono nas za rozwiązania wprowadzone, dzięki którym Wyspa Młyńska staje się przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Chodzi o tablicę dla słabo widzących i niewidomych zamontowaną w zeszłym roku - to specjalny udźwiękowiony plan dotykowy, dzięki którym można poznać atrakcje na Wyspie i wokół niej, a także posłuchać o historii danych obiektów.  Z kolei na poręczach mostu i trzech kładek zostały zamontowane płytki kierunkowe. Osobom posługującym się alfabetem Braille’a płytki te ułatwią orientację oraz dojście do ważnych punktów w tym rejonie miasta.

Niedawno wyremontowano także przejścia dla pieszych na Wyspie Młyńskiej – obniżono krawężniki i zmieniono nawierzchnię przejścia tak, aby było ono bardziej dogodne dla osób z niepełnosprawnością.

Z myślą o dzieciach, każdy nowopowstający plac zabaw jest wyposażony w przynajmniej jedno urządzenie dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.