logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

„Parkuś” - nowe przedszkole. Pracujemy nad projektem




Trwają prace nad projektem nowego przedszkola, które powstanie przy wjeździe do Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Znacznie ułatwi ono opiekę nad dziećmi osobom, które pracują w tej części miasta. W konkursie, w którym uczestniczyli pracownicy firm zlokalizowanych na terenie parku wybrana została też nazwa nowego obiektu.


 Nowe przedszkole zaplanowano na terenie  przy wjeździe na teren parku, od strony ul. Glinki, w pobliżu skrzyżowania z ul. Paciorkiewicza. To zalesiony teren, który wcześniej nigdy nie był wykorzystywany na cele produkcyjne. Z początkiem stycznia w konkursie zorganizowanym przez BPPT wybrana została nazwa nowego obiektu. W sumie nadesłano ponad 100 różnych propozycji. Zwyciężyła nazwa „Parkuś”. Zgłosił ją pracownik Centrum Dystrybucyjnego Lidla.

Atrakcyjna przestrzeń

Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową. Prowadzi je biuro XY studio. To bardzo doświadczony zespół specjalizujący się w projektach przedszkoli i żłobków, za które był wielokrotnie nagradzany. Architekci mają również zadbać o przygotowanie atrakcyjnych wnętrz i terenu zewnętrznego okalającego nowy budynek. Całość ma gwarantować dzieciom bezpieczeństwo i sprzyjać ich rozwojowi. Przygotowywany projekt ma wyróżniać się nowoczesnym wyglądem i dbałością o estetykę. Powstanie 6 oddziałów dla około 150 dzieci. Przed wydaniem pozwolenia na budowę prowadzone będą badania hydrogeologiczne. Zakończenia prac projektowych wstępnie planowane jest za pół roku. Z kolei finisz prac budowlanych oraz jego wyposażenie to druga połowa przyszłego roku.

Inspirujące zajęcia

BPPT zainicjował również współpracę z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, w związku z tworzeniem programu pedagogicznego. Wstępnie zakładamy, że dzieci będą miały możliwość rozwijania: sprawności fizycznej, zdolności manualnych, wytrwałości w dążeniu do celu, koncentracji uwagi, samodzielności oraz wyobraźni przestrzennej i kreatywności. Aby te umiejętności mogły się bez przeszkód rozwijać, opiekunowie będą  koncentrować się na tworzeniu dzieciom warunków do rozwoju emocjonalnego i społecznego. Umiejętności nazywania emocji, komunikowania ich innym, radzenia sobie zarówno z przyjemnymi, jak i nieprzyjemnymi emocjami, pozwalają na skuteczne komunikowanie się z rówieśnikami, włączanie się do zabawy oraz rozwiązywanie konfliktów. Takie kompetencje sprzyjają koncentracji na poznawaniu świata, jego mechanizmów działania i odkrywaniu własnych predyspozycji. Przedszkole będzie miejscem, gdzie dzieci będą mogły spędzać czas m.in. na konstruowaniu i używaniu zabawek przestrzennych, budowaniu swojej przestrzeni z mobilnych elementów i innych zabawek, poznawaniu mechanizmów działania zabawek i sprzętów otaczających dziecko w codziennym życiu, wspierających rozwój predyspozycji niezbędnych w zawodach technicznych. Dzieci będą też mogły zwiedzać lokalne przedsiębiorstwa, poznawać stosowane tam technologie (na miarę swoich możliwości poznawczych) i zawodową aktywność swoich rodziców.