logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Nowoczesna pętla na Kapuściskach. Utrudniony dojazd. Raport nr 5
Przypominamy osobom korzystającym z usług Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi, Wydziału Świadczeń Rodzinnych i Energetyka Miejskiego, że w związku z modernizacją pętli utrudniony jest dojazd do tych jednostek. Na ul. Wojska Polskiego trwają prace przy przebudowie sieci podziemnych i rozbiórce starego torowiska.


Ruch tramwajowy na odcinku od węzła Szarych Szeregów do pętli zlokalizowanej przy ul. Chemicznej został wstrzymany. Tramwaje linii nr 7 kierowane są  do pętli Glinki, a linii nr 8 do pętli Wyżyny. Komunikację na wyłączonym odcinku zapewnia linia autobusowa nr 61 oraz autobusowa linia zastępcza relacji Kapuściska – Szarych Szeregów - Kapuściska. Zmieniła się również lokalizacja przystanków autobusowych w obrębie modernizowanej pętli. Prace są  prowadzone etapami.

Obecnie wykonawca prowadzi szereg prac przy przebudowie uzbrojenia podziemnego. Jednocześnie rozbierane jest stare torowisko.  Kierowcy powinni liczyć się ze zwężeniami  jezdni. Wyłączona z użytkowania jest część chodników.  

Zakres inwestycji obejmuje przebudowę pętli i odcinka torowiska od ul. Baczyńskiego do ul. Chemicznej. Częścią zadania jest też budowa ronda u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Chemicznej. Zupełnie zmieni się wygląd pętli autobusowo-tramwajowej na której wydzielone zostaną trzy tory do zawracania oraz miejsce do postoju autobusów, które nie będą już blokowały żadnego pasa ruchu. Poprawi się  bezpieczeństwo  kierowców, rowerzystów i pieszych. Dzięki remontowi zostanie przebudowana sieć trakcyjna, a zwrotnice zostaną wyposażone w system sterowania radiowego. Proces przekładania zwrotnic będzie się odbywał automatycznie na podstawie sygnału wysyłanego z tramwaju do sterownika, po czym w zależności od trasy tramwaju, będzie następowała zmiana przełożenia zwrotnicy we właściwym kierunku na odpowiedni rozjazd. Koszt prac budowlanych i projektowych to ponad 19 mln zł. Kolejne blisko 40 milionów to koszt zakupu 6 niskopodłogowych Swingów. Wszystkie kursują już po Bydgoszczy. Prace budowlane zakończą się  latem.