logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Biblioteka bez barier na Błoniu
Biblioteka na Błoniu stała się miejscem jeszcze bardziej dostępnym dla mieszkańców, także dla osób mających problemy z poruszaniem się. W budynku została dobudowana platforma dla osób niepełnosprawnych. Zadanie zostało zrealizowane dzięki Bydgoskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.


Budynek Filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im dr W. Bełzy mieszczący się przy ulicy Broniewskiego 1 powstał w latach 70. XX wieku. W tamtych czasach nie uwzględniano potrzeb osób niepełnosprawnych. Pomysł dobudowania windy lub innego urządzenia zgłosili mieszkańcy podczas poprzedniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W trakcie głosowania  zdobył on 275 głosów i trafił do realizacji. Platforma powstała wewnątrz budynku w klatce schodowej. Zdecydowanie ułatwi ona dostęp na pierwszą kondygnację niepełnosprawnym, osobom starszym czy rodzicom z wózkami.

W osiedlowej bibliotece na Błoniu można tradycyjnie przeczytać lub wypożyczyć książkę, a także skorzystać z komputera/Internetu,  pouczyć się czy kreatywnie spędzić czas z dzieckiem przykładowo grając w gry edukacyjne.

W bibliotece można wziąć również udział w ciekawych warsztatach, przedstawieniach teatralnych czy w spotkaniach z przedstawicielami kultury. Warto dodać, że w ubiegłym roku otwarta została nowa biblioteka na Jachcicach. Nowy obiekt kosztował blisko 800 tysięcy złotych. Jest on w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego na osiedlu Błonie w tym roku na Skwerze 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich ma powstać ogród rekreacyjno-społecznościowy z placem zabaw dla dzieci i siłownią zewnętrzną. Ponadto w planach jest remont ważnych chodników.