logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Autobusem bez korków do Myślęcinka
Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej rozstrzygnął przetarg na budowę buspasa na ul. Gdańskiej w Myślęcinku. Koszt inwestycji poprawiającej płynność ruchu i bezpieczeństwo wyniesie 10 mln zł i będzie objęta 8-letnią gwarancją.


Buspas zaprojektowano na ul. Gdańskiej pomiędzy ulicą Rekreacyjną i pętlą Myślęcinek, co znacznie poprawi obsługę tego terenu, szczególnie w czasie dużych imprez. Będą z niego korzystać linie nr 52, 93 i 94. Projekt przewiduje budowę na całym odcinku dwóch dodatkowych pasów ruchu przeznaczonych dla autobusów, przebudowę skrzyżowań (w tym kanalizację skrzyżowania ul. Gdańskiej ze zjazdem na parking i pętlę autobusową oraz budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Gdańskiej i Rekreacyjnej), budowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych w obrębie skrzyżowań oraz zatok autobusowych. Zaplanowano też modernizację pętli autobusowej wraz z przystankami początkowymi, końcowymi i miejscem postoju dla autobusów. Będzie ona wyposażona w system informacji pasażerskiej.

Nowe rozwiązanie ułatwi dojazd do Myślecinka komunikacją publiczną szczególnie w trakcie dużych imprez organizowanych na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku, zawodów  sportowych na Zawiszy oraz podczas targów odbywających się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej będzie można wyjechać też z ul. Rekreacyjnej na Gdańską.

Najkorzystniejszą ofertę, która spełniła wszystkie warunki postawione w przetargu złożyła firma Budimex. Zadeklarowała ona budowę nowych buspasów za kwotę 10,2 mln zł oraz objęcie swoich prac 8-letnią gwarancją. Zamówienie będzie realizowane w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.  W pierwszej kolejności na podstawie opracowanej koncepcji przygotowany zostanie kompleksowy projekt, a następnie ruszą prace budowlane. Całe przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ciągu niespełna 2 lat. Finansujemy je w oparciu o środki europejskie na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).W ostatnich latach miasto wdraża cały pakiet działań, dzięki którym pojazdy komunikacji miejskiej stają się coraz bardziej atrakcyjnym środkiem transportu. Kupujemy nowoczesny tabor (m.in. 21 niskopodłogowych tramwajów), powstaną nowe wydzielone torowiska (Kujawska, most na Brdzie) oraz kolejne buspasy na Kolbego, Wałach Jagiellońskich, Kujawskiej i Grunwaldzkiej. Wprowadzony  system ITS nadaje też priorytet tramwajom. Bydgoszcz należy poza tym do miast z najkorzystniejszymi cenami biletów miesięcznych.

Nie tylko dla autobusów

Bydgoskie buspasy są dedykowane nie tylko pojazdom komunikacji publicznej. Mogą z nich korzystać także motocykliści, taksówkarze, a także karetki nawet bez włączonych sygnałów.