W IX LO w Bydgoszczy realizowany jest ekologiczny projekt pod hasłem „Second Hand So In Demand, czyli walka z nadprodukcją ubrań”. Licealiści poprzez swoje działania, udowadniają że warto być eko również jeśli chodzi o modę. Projekt promuje działania edukacyjne i ekologiczne, mające na celu uwrażliwienie na szkodliwą działalność nadprodukcji ubrań. Uczniowie wolą kupować odzież z drugiej ręki, przerabiać ją i z odrobiną wodzy fantazji tworzyć swój własny, niepowtarzalny styl. Promując zarazem wśród swoich rówieśników kreatywność i oryginalność. Z ekologicznym przekazem do nastolatków trafiają poprzez media społecznościowe, ale planują też stworzyć spot reklamowy i pokazać w nim, co zrobiły i jak działają na rzecz ochrony środowiska oraz walki z nadmiernym kupowaniem odzieży.
Projekt licealistów ma uświadamiać o szkodliwości nadmiernej produkcji ubrań i jej wpływie na naszą planetę. Nadprodukcja i marnowanie ubrań to globalny problem. Wymiana garderoby często wiąże się z bezrefleksyjnym wyrzucaniem używanych ubrań na śmietnik. Tymczasem istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy podzielić się tym, czego już nie potrzebujemy. Przerabiając ubrania dajemy im niejako nowe życie, pozostają bowiem w obiegu. Ponadto, zakup rzeczy używanych zmniejsza zapotrzebowanie na produkcję nowych tkanin, tym samym generując mniejszą ilość nowych odpadów. Na terenie Unii Europejskiej wyrzuca się ok. 6,6 mln ton ubrań i butów, co stanowi ok. 15 kg na osobę rocznie.
Konkurs w formie Fashion show
Podczas warsztatów plastyczno - krawieckich młodzież przerabia ubrania i uczy się szycia na maszynie. W styczniu br. przeprowadzono profesjonalny kurs szycia. Podczas zajęć grupa poznała podstawowe zasady pracy z maszyną do szycia, nauczyła się prostych ściegów, poznała zasady szycia i pracy z materiałami. Zajęcia odbywały się na terenie szkoły i zostały przeprowadzone przez profesjonalną krawcową, ekspertkę w nauczaniu krawiectwa i pracy z materiałami tekstylnymi. Podczas zajęć wykorzystano materiały z „drugiego obiegu”: zamki, guziki, aplikacje, kawałki materiałów itp. oraz odzież używaną. Podsumowaniem akcji „Nie dla Fast Fashion” będzie konkurs na najlepszą transformację. Uczestnicy/czki warsztatów zdobytą wiedzę i umiejętności przekażą swoim koleżankom i kolegom, aby wspólnymi siłami przerobić i przygotować kreację (męską lub damską) z odzieży używanej. Uczestnicy/czki wybiorą odpowiednie dla siebie elementy odzieży i wykorzystując zdobyte umiejętności, przerobią ubrania. Przerobiona odzież zostanie zaprezentowana w formie fotograficznej w mediach społecznościowych oraz na specjalnym pokazie mody. Pokazana zostanie również dokumentacja przed i po transformacji. W głosowaniu weźmie udział cała społeczność IX LO i wszyscy obserwatorzy w mediach społecznościowych. Wtedy też odbędzie się wystawa projektów stworzonych przez uczniów oraz pokaz mody. Projekt realizowany będzie do końca marca i współfinansowany jest przez Miasto Bydgoszcz. - Dla nas bardzo ważne jest wspieranie projektów mających na celu rozwijanie szeroko rozumianej edukacji ekologicznej. Chcemy, by wiedza o tym, jak ważna jest troska o nasze środowisko była jeszcze bardziej propagowana - mówi Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Projekt bierze udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii.
Reportaż o eko projekcie uczniów z IX LO, został wyemitowany w programie Dzień Dobry TVN, szczegóły TUTAJ.
Uczniowie z IX LO projektują „eko odzież"
opublikowano 2024-02-09 przez KJ, ostatnia modyfikacja 2024-02-09 13:01
Przygotowują pokaz mody, uczą się szycia na maszynie, projektują. Chcą dać ubraniom nowe życie mówiąc "nie" szybkiej modzie i nadprodukcji ubrań. Uczennice i uczniowie z IX Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy realizują projekt „Second Hand So In Demand, czyli walka z nadprodukcją ubrań”.