logo miasta - trzy kolorowe spichrze

To był dobry rok dla Bydgoszczy!
W 2018 roku w Bydgoszczy udało się rozpocząć wiele nowych inwestycji drogowych i budowlanych. Sporo zadań udało się też skończyć. Bydgoszczanie mogą korzystać z nowego lodowiska, boisk, dróg i budynków. Wiele obszarów miasta zyskało też na estetyce.


Torbyd tętni życiem

Z początkiem tego roku otwarte zostało, po 16-letniej przerwie, nowoczesne lodowisko. Bryła budynku przypomina lodowy kryształ. Ostateczną koncepcję uzgadniali eksperci ze Społecznej Rady ds. Estetyki. W ciągu 4 pierwszych miesięcy odnotowano aż 220 tysięcy wejść. Obiekt nadal cieszy cię ogromną popularnością. Jego budowa kosztowała 24 mln zł.

Coraz więcej nowoczesnych Swingów

W tym roku na bydgoskie tory wyjechało kolejnych 9 Swingów. Pojazdy zostały zamówione do obsługi zmodernizowanych torowisk na górnym tarasie oraz nowej linii na ul. Kujawskiej. Pierwsze dojechały do nas jesienią ubiegłego roku, a ostatnie z 21 zamówionych pojazdów PESA dostarczy w przyszłym roku. Tabor MZK wzbogacił się natomiast o 10 nowych Mercedesów Conecto.

Równe i bezpieczne nawierzchnie

Blisko 12 milionów złotych w mijającym roku przeznaczono na remonty ulic. Dzięki nim znacznie poprawił się komfort jazdy m.in. na Sułkowskiego, 11 Listopada, Żmudzkiej i Kasztelańskiej. Duży zakres prac przeprowadzono też na ul. Zamczysko łączącej Myślęcinek z Fordonem. Przebudowana trasa pozwoliła też uruchomić na osiedlu Zamczysko komunikację miejską.

Nowoczesne boiska

Na finiszu jest program przebudowy przyszkolnych boisk. Zlecone zostały ostatnie prace i większość z nich już się zakończyła. Nowoczesne obiekty powstały przy Zespole Szkół nr 34 i Zespole Szkół Spożywczych na Kapuściskach, a także MDK nr 2 na Szwederowie. Profesjonalne boisko ze sztuczną nawierzchnią powstało też przy klubie Gwiazda na Miedzyniu. W toku jest inwestycja w Brdyujściu.

Pętla gotowa, węzeł w budowie

Na Kapuściskach oddano do użytku nową pętlę autobusowo-tramwajową wraz z rondem u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Chemicznej. Dzięki tej inwestycji będzie można kierować na Kapuściska większą liczbę linii, zawrócą też na niej bez problemu nowoczesne tramwaje Swing. Inwestycja zdecydowanie poprawiła też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców. Tramwaje będą kierowane na pętlę po zakończeniu przebudowy węzła Szarych Szeregów.

Zabytki cieszą oko

Potężne pieniądze w mijającym roku skierowano zostały na rewitalizację zabytków ( Młyny Rothera, Muzeum Okręgowe, Teatr Kameralny). Równocześnie miejskie dotacje pozwoliły wesprzeć remonty wielu prywatnych zabytkowych kamienic. Na ten cel zagwarantowanych zostało 1,3 mln zł. W parze z dotacjami miasto inicjowało też szereg innych działań poprawiających estetykę (m.in. konkursy, decyzje nakazowe, interwencje plastyka). Wypiękniało wiele budynków w rejonie ul. Dworcowej, pl. Piastowskiego, Poznańskiej i Gdańskiej.