logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Na dwóch kółkach do szkoły – rusza akcja „Rowerowy Maj”
Promuje aktywny tryb życia, ruch na świeżym powietrzu i jazdę na rowerze – już za chwilę rozpocznie się akcja „Rowerowy Maj”, w której udział weźmie aż 15 bydgoskich szkół.


Idea rywalizacji jest prosta: zwycięży ta szkoła, której uczniowie pokonają najwięcej kilometrów na rowerze, hulajnodze lub rolkach jadąc do szkoły.

„Rowerowy Maj” jest największa w Polsce kampanią promującą zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci. Skierowana jest głównie do uczniów Szkół Podstawowych – chodzi o to, żeby poprzez zabawę połączoną z rywalizacją popularyzować rower jako środek transportu do szkoły.

Akcja trwa od 7 do 30 maja, liczą się aktywne dojazdy do szkoły: rowerem, hulajnogą lub na rolkach, a o wyniku decyduje liczba przejazdów. Jednym z elementów tej zabawy są atrakcyjne materiały dla uczestników. Uczniowie otrzymują naklejki za każdy przyjazd na rowerze, hulajnodze bądź rolkach do szkoły. Otrzymują też książeczki rowerowe, indywidualne dla każdego ucznia, do których zbiera się naklejki za przejazdy.

Z kolei klasy zaopatrzone zostały w plakaty klasowe, na których uczniowie przyklejają drugą otrzymaną naklejkę za każdy przejazd. Plakaty wywieszone na zewnątrz sal lekcyjnych umożliwiają uczniom porównywanie wyników w rywalizacji pomiędzy klasami.
Przygotowano także informacyjne broszury dla rodziców, które mają pomóc w przygotowaniu dzieci do udziału w akcji.

Bydgoszczanie, także ci najmłodsi już nie raz udowodnili, że jazda na rowerze to nie tylko dobry sposób na spędzanie wolnego czasu, ale też używanie roweru jako środka transportu do pracy czy do szkoły. W zeszłym roku, nasze miasto wzięło udział w Europejskiej Rywalizacji Rowerowej –wspólnie z gminami tworzącymi Metropolię Bydgoszcz wykręciliśmy aż 336 tys. 305 km. Najlepszą Szkołą podstawową okazała się Szkołą Podstawowa nr 38, w której we wtorek (24 kwietnia) odbyła się konferencja na temat akcji „Rowerowy Maj” - Jesteśmy szkołą, która bardzo zwraca uwagę na zdrowe nawyki uczniów i aktywny tryb życia – mówi Anna Ozner, zastępca dyrektora SP nr 38. – Zachęcamy uczniów do korzystania z dwóch kółek, szczególnie, że w mieście jest dobrze przygotowana infrastruktura rowerowa. Z chęcią włączyliśmy się w akcję „Rowerowy Maj”, bo to kolejna okazja, aby od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach zdrowy styl życia.  

 

Konferencja prasowa dotycząca akcji Rowerowy Maj przed Szkołą Podstawową nr 38

W tym roku Bydgoszcz po raz pierwszy bierze udział w „Rowerowym Maju” – w tym debiutanckim starcie udział wezmą uczniowie z 15 Szkół Podstawowych: nr 4, nr 12, nr 14, nr 16, nr 28, nr 31, nr 32, nr 35, nr 38, nr 40, nr 41, nr 45, nr 47, nr 57 oraz nr 66.

Warto wiedzieć:
Drogi rowerowe – będzie ich znacznie więcej

Dużo zmian  czeka też sieć dróg rowerowych w Bydgoszczy. Obecnie liczy ona długość około 85 kilometrów. Wszystkie nowe projekty trasa powstały w drodze konsultacji ze środowiskami rowerowymi. Cykliści najszybciej skorzystają z nowych dróg budowanych wraz z przedłużeniem Trasy Uniwersyteckiej oraz modernizacją ul. Glinki. Dzięki tej inwestycji powstanie wygodne połączenie Wzgórza Wolności z osiedlami Wyżyny i Glinki o długości około 1,5 km.

Drogi rowerowe powstają też wokół modernizowanej pętli Kapuściska i skrzyżowania ulic Wojska Polskiego z Chemiczną. W tej części miasta wraz z rozbudową tramwajowego węzła Szarych Szeregów również zaplanowano  budowę ścieżek. Wyłaniany jest wykonawca zadania.

Dużym zadaniem połączonym z budową trasy rowerowej jest trwająca rozbudowa ul. Grunwaldzkiej. Trasa rowerowa powstania od węzła zachodniego do granicy miasta. Tam połączy się z drogami serwisowymi, którymi można będzie dotrzeć do podbydgoskich miejscowości. Trwa również powtórzony przetarg na budowę dróg rowerowych na odcinku pomiędzy rondem Jagiellonów i ul. Kraszewskiego. W ten sposób powstanie jedna z najdłuższych tras rowerowych łączących centrum z Okolem, Czyżkówkiem, Flisami i Osową Górą. Warto dodać, że droga rowerowa powstanie też wzdłuż ul. Kolbego na Osowej Górze. To część inwestycji związanej z budową buspasa.

Prowadzone jest również postępowanie, które wyłoni wykonawcę modernizacji ul. Toruńskiej. W ramach tego zadania powstanie ma między innymi droga rowerowa na odcinku od Perłowej do Stomilu.

Budowę dróg rowerowych  zakłada też rozbudowa ulicy Kujawskiej. Inwestycja pozwoli spiąć wszystkie drogi dochodzące do ronda Kujawskiego oraz zapewni bezpieczny dojazd z osiedli tzw. górnego tarasu na Stare Miasto. Obecnie trwa przetarg na to zadanie.

Rekreacyjna trasa powstanie też w Parku na Wzgórzu Wolności, w którym trwają już  pierwsze prace przy rewitalizacji. Nowa trasa połączy się ze ścieżką na Kujawskiej.

Przygotowywana jest też budowa ścieżek  na Łochowskiej oraz kontrapasa na Wiatrakowej.

Planowane jest również uruchomienie nowych zadań związanych z budową ścieżek rowerowych. W tegorocznym budżecie miasta zagwarantowane są pieniądze na rozpoczęcie rewitalizacji odcinków bulwarów pomiędzy mostem Bernardyńskim i Pomorskim oraz zlecenie w trybie „zaprojektuj i wybuduj” nowego połączenia ul. Fordońskiej i Toruńskiej.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przygotował również koncepcję dla tras rowerowych łączących m.in. centrum z Bartodziejami, a także wzdłuż ul. Kruszwickiej, Focha, Nakielskiej i Sudeckiej,  które wykorzystane zostaną w najbliższych latach.