logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Mityng gimnastyczny Olimpiad Specjalnych
W ostatni weekend (20-22 kwietnia) pięćdziesięciu zawodników Olimpiad Specjalnych rywalizowało w konkurencjach olimpijskich o medale w gimnastyce sportowej.


W ostatni weekend (20-22 kwietnia) na sali gimnastycznej CWZS Zawisza odbyła się dziesiąta edycja Ogólnopolskiego Mityngu Gimnastycznego Olimpiad Specjalnych, który stanowił zawody kwalifikacyjne na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019. Igrzyska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to największa impreza sportowa Special Olympics, w której weźmie udział ponad siedem tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów.

Olimpiady Specjalne powstały by udowodnić, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią, przy odpowiedniej instrukcji i zaangażowaniu, uczyć się nowych umiejętności, przełamywania własnych barier, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. Olimpiady Specjalne to organizacja sportowa, która jest katalizatorem zmian społecznych. Oddziałuje również na społeczeństwo. Pokazując wysiłek sportowy zawodników, ich emocje i radość z uprawiana sportu, starają się przełamywać stereotypy, przyczyniając się do lepszego zrozumienia, akceptacji i budowania szacunku wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

Trwa wyjątkowy rok, w którym obchodzimy jubileusz 50-lecia ruchu Special Olympics. W całym kraju odbędzie się w tym roku ponad 200 zawodów regionalnych. Najważniejszą imprezą ogólnopolską, na którą już dziś chcemy zaprosić kibiców są XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie, które ruszą 9 czerwca 2018 r. Na arenach zmagań, wśród nich m.in. na Stadionie Śląskim i obiektach katowickiej AWF, ponad 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną będzie rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych. Będzie to największe wydarzenie sportowe Olimpiad Specjalnych Polska w 2018 roku i jedna z największych sportowych i społecznych imprez w tym roku w Polsce” - wyjaśniła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Warto wiedzieć:
•    Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął oficjalną działalność, jeszcze na początku lat osiemdziesiątych. Od tego czasu systematycznie rozwijał się, przede wszystkim dzięki zaangażowaniu i oddaniu rodzin sportowców, trenerów, wolontariuszy i działaczy. Dzięki temu dziś możemy prowadzić działania na najwyższym poziomie, utrzymując wysokie międzynarodowe standardy.W Olimpiadach Specjalnych w Polsce trenuje obecnie ponad 17 tysięcy zawodników, zrzeszonych w 507 klubach, w 18 Oddziałach Regionalnych. Do wyboru mają 24 dyscypliny sportowe, letnie i zimowe.

więcej na stronie: http://www.olimpiadyspecjalne.pl/