logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Lotto Bydgostia świętowała jubileusz
4 grudnia 1928 roku w kasynie kolejowym przy ul. Zygmunta Augusta w Bydgoszczy powstał Kolejowy Klub Sportowy "Sparta". Tak rozpoczęła się historia najbardziej utytułowanego polskiego klubu wioślarskiego.


Od 1928 roku sportowcy Lotto Bydgostii (obecna nazwa klubu) zdobyli w sumie 163 medale na Igrzyskach Olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy oraz aż 1878 krążków na mistrzostwach Polski. Ostatnie lata to nieprzerwane pasmo sukcesów. Począwszy od igrzysk w 2000 roku (w Sydney) z każdej kolejnej olimpiady bydgoszczanie wracali z medalami. Ostatni w Rio de Janerio (2016) wywalczyły Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, które nie miały sobie równych w dwójce podwójnej, pewnie sięgając po złoto.

Z tej wyjątkowej okazji składam życzenia dla całej społeczności klubu. Z najlepszymi emocjami powracając do niezapomnianych wyścigów, wzruszających ceremonii i bydgoskich akcentów w olimpijskiej scenerii – z trudem odnajduję słowa adekwatne, odpowiednie, dość wielkie i godne. Niech jednak ta wspólna obecność, serdeczne gesty przyjaźni oraz wspólnota pragnień i celów wystarczą – mówił prezydent, Rafał Bruski.

Począwszy od 1993 r. klub nieprzerwanie zdobywa tytuły Drużynowego Mistrza Polski. Podczas gali wielu obecnych i byłych sportowców, trenerów, działaczy a także sympatyków klubu odebrało wyróżnienia, nagrody finansowe, medale 90-lecia oraz m.in. kolekcję znaczków "Medaliści igrzysk olimpijskich Lotto-Bydgostia".Wśród nagrodzonych byli m.in. żeglarze. Po wioślarstwie to drugi mocny punkt klubu. Jachty Euros, Zentek czy Solanus z sukcesami pływały po wszystkich zakątkach świata.

Obecnie klub, który od 1960 r. ma stanicę przy ul. Żupy, czeka na zakończenie przebudowy swej siedziby. Inwestycja przewiduje powstanie nowoczesnego budynku przystani i łącznika komunikacyjnego między nowym, a dotychczasowym obiektem wraz z niezbędnymi instalacjami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz ociepleniem. Projekt zakłada także budowę m.in. placu manewrowego i dróg wewnętrznych. W ramach inwestycji przystań zyska m. in. hangar na łodzie, sale ćwiczeń sportowych, siłownie, pokoje fizjoterapii, biurowe, noclegowe, zaplecze sanitarne, salę szkoleniową, pomieszczenia techniczne. Teren wokół przystani zostanie zagospodarowany – powstanie tu parking i dużo zieleni. Przebudowane zostaną także nabrzeża, które zyskają m. in. awanport dla motorówek i pomosty pływające. W ramach zadania przebudowane zostanie również nabrzeże Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Nowa przystań pozwoli sportowcom w sposób profesjonalny przygotowywać się do zawodów. Inwestycja kosztuje 24 mln zł.

Więcej informacji o inwestycji znajduję się TUTAJ.