logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bydgoszcz Cup już za chwilę
Już 29 maja odbędzie się XVIII Europejski Festiwal Lekkoatletyczny „Bydgoszcz Cup”. Na Stadionie Miejskim im. Zdzisława Krzyszkowiaka lekkoatleci rywalizować będą w siedmiu konkurencjach


Wielkie święto lekkiej atletyki rozpocznie się w Bydgoszczy 29 maja. Na Stadionie Zawiszy sportowcy rywalizować będą aż w 7 konkurencjach, a będą to: 100m, 400m, 800m, 100m bieg przez płotki, skok o tyczce, pchnięcie kulą oraz rzut oszczepem. Panowie zmierzą się na tych samych dystansach biegowych (100m, 400m, 800m), a także 110m przez płotki, 3000m z przeszkodami oraz w skoku o tyczce.

W biegach sprinterskich zobaczymy przedstawicieli CWZS Zawiszy Bydgoszcz SL – wicemistrza na otwartym stadionie oraz halowego mistrza Polski Remigiusza Olszewskiego oraz Dariusza Kucia, a także reprezentantów Wielkiej Brytanii, Holandii czy Danii. Na nieco dłuższym dystansie przez płotki faworytem będzie Węgier Balazs Baji, który w niedzielę osiągnął 13.61 podczas półfinału drużynowych mistrzostw Węgier. Jego głównymi konkurentami będą Brytyjczyk David King, a także Polacy Damian Czykier, Dawid Żebrowski oraz Dominik Bochenek.

Niezwykle ciekawie zapowiada się rywalizacja mężczyzn podczas biegu na 400m, w której zobaczymy halowych rekordzistów świata – Jakuba Krzewinę, Karola Zalewskiego oraz Łukasza Krawczuka. Z pewnością każdy z nich będzie chciał wygrać, a pokrzyżować im plany może między innymi Martyn Rooney z Wielkiej Brytanii.
Na dystansie dwóch okrążeń kibice mogli dopingować Michała Rozmysa, który jest aktualnym mistrzem Polski oraz brązowym medalistą młodzieżowych mistrzostw Europy. Jego konkurentami będą Nicholas Kipkoech z Kenii, Amerykanin Erik Sowinski oraz Andreas Bube z Danii.

Interesująco prezentować się będzie także konkurs skoku o tyczce, gdzie zobaczymy najlepszych Polaków z Piotrem Liskiem na czele. Reprezentant OSOT-u Szczecin dobrze rozpoczął sezon i osiągnął na mityngu Diamentowej Ligi w Szanghaju 5,81m. Jego rywalem będzie między innymi reprezentant CWZS Zawiszy Bydgoszcz SL Paweł Wojciechowski. U bydgoszczanina zaszło sporo zmian przed sezonem letnim, głównie w kwestii tyczek. Miejmy nadzieję, że bydgoska publiczność oraz start na własnym stadionie spowodują, że Paweł Wojciechowski osiągnie zadowalający wynik.

Jamajka Gayon Evans będzie faworytką biegu na 100m. Z pewnością do walki o zwycięstwo włączą się Jura Levy oraz Brytyjka Daryll Neita. Wielu ciekawych pojedynków spodziewać się możemy w biegu na 100m przez płotki. Karolina Kołeczek, Klaudia Siciarz, Hanna Plotitsyna z Ukrainy czy Chorwatka Andrea Ivancevic gwarantują szybki bieg, w którym o zwycięstwo nie będzie łatwo, tym bardziej, że Amerykanki Evonne Britton i Raven Clay będą chciały pokazać swoją wyższość.
Czas przejść do żeńskiego biegu na 400m, w którym zobaczymy najlepsze polskie lekkoatletki, podopieczne trenera Matusińskiego – Justynę Święty-Ersetic, Małgorzatę Hołub-Kowalik, Patrycję Wyciszkiewicz i Aleksandrę Gaworską, Annę Kiełbasińską oraz reprezentantki BKS Bydgoszcz Igę Baumgart oraz Kingę Gackę. Ciekawostką będzie występ Michy Powell, której ojcem jest znany oraz aktualny rekordzista świata w skoku w dal Mike Powell (8,95m Tokio 1991).
Sofia Ennaoui vs Angelika Cichocka, tak można zapowiedzieć bieg na 800m, choć na dystansie dwóch okrążeń do walki z pewnością włączą się Brytyjka Lynsey Sharp oraz reprezentantka Ugandy Halimah Nakaayi.

Przechodząc do konkurencji technicznych najciekawiej zapowiada konkurs pchnięcia kulą. W kole zobaczymy najlepsze europejskie zawodniczki – Anitę Marton (Węgry), Fanny Roos (Szwecja), Alionę Dubitskaya (Białoruś), Dimitrianę Surdu (Mołdawia) oraz Polki Paulinę Gubę i Klaudię Kardasz, które legitymują się w tym sezonie wynikiem 18.25m. Na bydgoskim stadionie zobaczymy także liderkę europejskich tabel w rzucie oszczepem Marcelinę Witek (66,53m), a także Czeszkę Nikolę Ogrodnikovą (65,61m). O dobry wynik powinna pokusić się Klaudia Maruszewska, która dobrze wspomina wizytę w Bydgoszczy, gdzie została mistrzynią świata juniorów w 2016 roku. W skoku o tyczce zobaczymy zawodniczkę CWZS Zawiszy Bydgoszcz SL Kamilę Przybyłę oraz AZS AWF Warszawa Justynę Śmietankę, które zmierzą się między innymi z Niemką Anjuli Knasche oraz Holenderką Femke Pluim.

!UWAGA!
Każda osoba posiadająca bilet na mityng może w dniu zawodów (tj. 29 maja) za darmo korzystać z miejskich środków komunikacji publicznej.