logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bydgoszcz Cup - już w maju na Stadionie Zawiszy
Już 29 maja br. na stadionie Zawiszy odbędzie się XVIII Europejski Festiwal Lekkoatletyczny „Bydgoszcz Cup”. Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja tyczkarzy, gdzie o zwycięstwo walczyć będą reprezentant Zawiszy Paweł Wojciechowski, złoty i brązowy medalista MŚ (Daegu 2011, Pekin 2015) oraz brązowy medalista HME (Belgrad 2017), a także Piotr Lisek – srebrny i brązowy medalista MŚ (Londyn 2017 i Pekin 2015), brązowy medalista HMŚ (Portland 2016, Birmingham 2018) i złoty medalista HME (Belgrad 2017).


- W tym roku zmieniłem tyczki. Będę startować na sprzęcie, który używa Renaud Lavillenie. Dodatkowo testować będę tyczki, na których skacze Sam Kendricks. Cieszę się, że w Bydgoszczy będę mógł zaprezentować się przed własną publicznością. Będzie to mój kolejny start w sezonie letnim, więc liczę na dobry wynik – mówił Paweł Wojciechowski.

Bardzo ciekawie zapowiadają się biegi na 400m, gdzie zobaczymy złotych medalistów HMŚ z Birmingham w sztafecie 4x400m -  pochodzącego z Kruszwicy Jakuba Krzewinę oraz  Rafała Omelko, Karola Zalewskiego i Łukasza Krawczuka. Wśród kobiet również wystąpią medalistki HMŚ – Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik oraz Aleksandra Gaworska, a także reprezentantka BKS Bydgoszcz Iga Baumgart.

- W tym roku wprowadziliśmy pierwszy raz nowe konkurencje kobiet, a będą to pchnięcie kulą i rzut oszczepem. Liczę na to, że kibice, którzy przyjdą na stadion będą zadowoleni z rywalizacji. Dodatkowo przygotowaliśmy ofertę dla uczniów bydgoskich szkół, którzy przyciągną na stadion swoich rodziców, dziadków czy innych członków rodziny – zachęca Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Kolejnym reprezentantem Zawiszy będzie Marcin Lewandowski, który w biegu na 800 m zmierzy się z Kenijczykiem Nicholasem Kiplangat Kipkoechem.
Kibice, który przyjdą na bydgoski stadion, będą mogli podziwiać pojedynek polskich biegaczek średniodystansowych Sofii Ennaoui i Angeliki Cichockiej, które wystąpią w biegu na 800 m. Wśród konkurencji technicznych zobaczymy rzut oszczepem, a w nim multimedalistkę z 2017 roku Marcelinę Witek (złoto na Uniwersjadzie w Tajpej, brąz na Młodzieżowych ME w Bydgoszczy, srebro na Drużynowych ME w Lille), Klaudię Maruszewską (złoto na MŚ Juniorów w Bydgoszczy 2016) oraz Anetę Kocinę z Łotwy (srebro na Młodzieżowych ME w Bydgoszczy 2017). Z pewnością Marcelina Witek będzie chciała odgryźć się za zeszłoroczną porażkę z Łotyszką.

- Jestem bardzo zadowolony, że Europejski Festiwal Lekkoatletyczny odbędzie się po raz osiemnasty. Jako miasto dokładamy wszelkich starań, aby wspierać organizację mityngu w możliwie największym stopniu. Liczę, że przed nami jeszcze dużo imprez lekkoatletycznych, które dumnie będziemy wspierać – przekazał Adam Soroko, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszcz.

W biegach sprinterskich i płotkarskich, poza czołowymi polskimi zawodnikami (Damian Czykier, Artur Noga, Dominik Bochenek, Karolina Kołeczek, Klaudia Siciarz, Remigiusz Olszewski) zobaczymy także przedstawicieli Jamajki i Stanów Zjednoczonych.