logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bydgoskie Autografy 2017 odsłonią…
Artysta fotografik Jerzy Riegel, wioślarski duet mistrzyń olimpijskich Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj oraz chirurg prof. Wojciech Zegarski – to laureaci tegorocznej edycji Bydgoskich Autografów.


Wyboru dokonała Kapituła podczas posiedzenia we wtorek, 29 sierpnia. Na jej czele stoi prezydent Rafał Bruski. Członkami Kapituły Autografów są przedstawiciele wszystkich uczelni publicznych działających na terenie Bydgoszczy, lokalnych mediów oraz bydgoskiego samorządu, a także – po raz pierwszy, gdyż taką nowość wprowadzono od tej edycji – w posiedzeniu uczestniczyli laureaci ubiegłorocznych Bydgoskich Autografów. Przypomnijmy, w ub.r. swoje podpisy na ul. Długiej odsłonili kajakarska multimedalistka Beata Mikołajczyk i artysta rzeźbiarz Michał Kubiak, autor tabliczek wmurowywanych co roku w Alei Bydgoskich Autografów.

Odsłonięcie podpisów tegorocznych wyróżnionych planowane jest jeszcze we wrześniu, w ramach Święta Ulicy Długiej. O dokładnej dacie poinformujemy wkrótce.

Jerzy Riegel urodził się 10 stycznia 1931 r. w Bydgoszczy. W 1948 roku rozpoczął pracę w Zakładach Graficznych WSiP w Bydgoszczy. Po trzech latach nauki na Wydziale Poligraficznym nabył kwalifikacje w zawodzie fotochemigrafa. W latach 1962-1972 pracował w drukarni map Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. W tym czasie  uzyskał dyplom mistrza fotografa reprodukcyjnego. W 1987 roku uzyskał uprawnienia rzeczoznawcy dzieł sztuki współczesnej w zakresie fotografii. Zajmuje się fotografią czarno-białą, ale najbardziej upodobał sobie technikę izohelii – jej twórcą był prof. Witold Romer. Fotografuje przede wszystkim ludzi, pejzaże i architekturę, ale nie nowoczesną – jak sam często podkreśla, bo jego zdaniem „nie ma w niej nutki romantyzmu”. Jego prace prezentowane były na całym świecie, znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych. W tym roku przyznany mu został Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

O Magdalenie Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj nie da się mówić oddzielnie, dlatego również na ul. Długiej na wieki wspólnie uwiecznione zostaną ich podpisy. Nie są rodowitymi bydgoszczankami – pierwsza pochodzi z Wąbrzeźna, choć wychowała się w Grudziądzu, druga urodziła się w Pile. Jednak to w Bydgoszczy znalazły swoje miejsce i jako zawodniczki Lotto-Bydgostii odnoszą największe sukcesy. Śmiało można o nich już mówić, jako o najlepszej kobieciej osadzie w historii polskiego wioślarstwa. Odkąd wsiadły do wspólnej łódki, mało kto z nimi wygrywa. Z ostatnich igrzysk w Rio (2016) przywiozły złoty medal. Szykują się już na kolejne igrzyska w Tokio 2020. Fularczyk-Kozłowska dodatkowo ma na swoim koncie brązowy medal olimpijski z Londynu (2012) wywalczony wspólnie z poznanianką Julią Michalską. Trenerem klubowym osady Fularczyk-Kozłowska/Madaj jest… mąż tej pierwszej, Michał Kozłowski.

Ostatni tegoroczny laureat, prof. Wojciech Zegarski, to wybitny specjalista chirurgii ogólnej oraz onkologicznej. Urodził się 15 kwietnia 1954 roku w Gdyni. W 1973 roku rozpoczął studia w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, które ukończył w 1979 roku uzyskując dyplom lekarza medycyny. Staż podyplomowy rozpoczął 1 października 1979 roku jako stypendysta Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Bydgoszczy i od tego czasu związany jest z naszym miastem. Wychowanek prof. Zygmunta Mackiewicza – w 1980 roku rozpoczął staż specjalizacyjny z zakresu chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń II Wydziału Lekarskiego AMG z siedzibą w Bydgoszczy. W 1983 roku uzyskał I stopień specjalizacji z zakresu chirurgii ogólnej. W 2002 roku wygrał konkurs na stanowisko kierownika Kliniki Chirurgii Onkologicznej ówczesnej Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Nowo powstałą Klinikę tworzył od podstaw. W 2006 roku otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 2013 r. został mianowany przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na profesora zwyczajnego.

 Warto wiedzieć:

Dotychczasowi laureaci Bydgoskich Autografów:

2007 – Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek
2008 – Lech Wałęsa (z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca) oraz: Tomasz Gollob, Kazimierz Karabasz, Edmund Obiała i Katarzyna Popowa-Zydroń
2009 – Irena Santor, Radosław Sikorski i Janusz Zemke
2010 – Andrzej Maleszka, prof. Marek Harat i gen. Zbigniew Nowek
2011 – Jerzy Derenda i kpt. Bronisław Radliński
2012 – Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Leonard Pietraszak i Robert Sycz
2013 – Eleonora Harendarska, Jan Kulczyk i Zygfryd Żurawski
2014 – dr Zbigniew Pawłowicz, Michał Winiarski i Tomasz Zaboklicki
2015 – Maciej Figas, Paweł Łysak i prof. Zbigniew Włodarczyk
2016 – Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak.