logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Astoria. Dwie firmy zainteresowane budową. Raport nr 2
Poznaliśmy oferty podmiotów zainteresowanych budową nowej Astorii. Inwestycja pochłonie co najmniej 100 mln zł. Dzięki niej bydgoszczanie będą mogli korzystać z pierwszego w regionie basenu w olimpijskich rozmiarach z szeregiem innych atrakcji.


Nowy obiekt przy ul. Królowej Jadwigi ma pełnić funkcję sportowo-rekreacyjną. Powstanie w nim między innymi 10-torowy basen olimpijski o długości 50 m i szerokości 25 m. Będzie wykorzystywany przede wszystkim z myślą o treningach sportowych klubów pływackich, a także uczniach bydgoskich szkół.

Inwestycją zainteresowane są dwa podmioty. Pierwszym jest konsorcjum stworzone przez firmę Alstal, które wyceniło wartość prac na 99,5 mln zł. Z kolei konsorcjum stworzone przez Mostostal Warszawa deklaruje realizację zadania za 137 mln zł. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski będzie rekomendował Radzie Miasta zwiększenie środków na to zadanie umożliwiające rozstrzygnięcie przetargu – początkowo koszt tego zakresu inwestycji oszacowano na 87 mln zł. Wcześniej wykonano natomiast niezbędne rozbiórki, budowę nowej trafostacji oraz przyłącza cieplnego.
- Takie inwestycje jak budowa nowoczesnej Astorii, pozwalają Bydgoszczy na coraz szybszy rozwój – mówi prezydent, Rafał Bruski. - Dzięki nim zyskujemy atrakcyjne przestrzenie przyciągające turystów oraz zyskujemy możliwość organizowania imprez i zawodów na najwyższym poziomie. To kolejna inwestycja, dzięki której będziemy po prostu dumni z naszego miasta.

W nowym obiekcie będą mogły odbywać się zgrupowania klubów sportowych i różnego rodzaju zawody. Basen z miejscowo przegłębionym dnem do 6m (na odcinku 12m), wyposażony będzie w ruchomy pomost, który w zależności od potrzeb będzie dzielił go na dwa mniejsze baseny. Jedna z części będzie wyposażano w ruchome dno, które umożliwi zmianę jego głębokości od 0 do 210 cm oraz uzyskanie zróżnicowania głębokości w dwóch strefach). Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, basen będzie można podzielić na cztery części o różnych głębokościach, gdzie będą mogły odbywać się jednocześnie różne rodzaje zajęć. Przy takim rozwiązaniu basen typowo treningowy stanie się też miejscem rekreacji dla mieszkańców (np. poprzez wydzielenie płytkich stref do gier wodnych, zajęć aerobiku w wodzie itp.), a także miejscem treningu dla nurków (w tym służb ratowniczych).

Widownia basenu liczyć będzie około 450 miejsc. W kompleksie funkcjonować będą m. in. hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej, magazyny na sprzęt. Znajdą się również hangary na kajaki sportowe i rekreacyjne. Warto podkreślić, że będzie to pierwszy basen olimpijski w regionie. Ostateczny wygląd budynku uwzględnia też uwagi Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta.

Miasto wnioskowało o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 50 mln złotych. Uzyskało wsparcie o połowę niższe od zakładanego. Jednak, dzięki dobrej sytuacji finansowej miasta, można było zwiększyć środki na wkład własny inwestycji. Zgodnie z harmonogramem finansowania inwestycji, zaproponowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, przedsięwzięcie zostanie zrealizowane do 2020 roku.  

Basen „Astorii” to tylko jeden z kilku obiektów, które powstaną w Bydgoszczy w najbliższych latach. Trwają prace budowlane przy budowie basenu na Kapuściskach oraz termomodernizacji Pałacu Młodzieży obejmującej prace przy basenie. W lipcu planowane jest ogłoszenie przetargu na basen przy Zespole Szkół nr 28 na osiedlu Tatrzańskim, będzie to również duży 3-kondygnacyjny obiekt z dużą liczbą atrakcji. W przyszłym roku planowane jest natomiast rozpoczęcie budowy obiektu na Miedzyniu przy Zespole Szkół nr 8.

Nowa Astoria w liczbach:

  • Wymiary basenu:  50x25x metrów
  • Wartości ofert wykonawców – od 99,5 do  137 mln zł
  • Widownia: 450 miejsc
  • Głębokość: do 6 m