logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Historia zakładów



Kalendarium:

1939-1944  
Budowa fabryki w Łęgnowie koło Bydgoszczy przez niemiecki koncern Dynamit-Aktien Gesellschaft vormals Alfred Nobel &Co; produkcja nitrocelulozy, prochu, nitrogliceryny.

1948-1952  
Wznowienie produkcji głównie materiałów wybuchowych takich jak trotyl, pentryt i tetryl dla wojska i celów cywilnych.

1953-1960
Rozwój produkcji wyrobów „cywilnych” (przetwórstwo pcw, półprodukty barwnikarskie, barwniki, pigmenty, rozjaśniacze optyczne, fenol).

1961-1970
Prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem technologii produkcji izocyjanianów, dianu (Bisfenol A) i poliwęglanów. Rozwój produkcji w obszarze przetwórstwa pcw oraz barwników.

1963
Pogorszenie jakości wody w studniach gospodarczych wsi Plątnowo – Łęgnowo.

1969
Nakaz Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej dla Zakładów Chemicznych w Bydgoszczy do dostarczania wody pitnej z własnego ujęcia dla mieszkańców Plątnowa i Łęgnowa.

1971-1980
Uruchomienie produkcji elastycznych pianek poliuretanowych oraz kształtek z pianek pur; uruchomiono instalacje elektrolizy solanki, fosgenu, dinitrotoluenu (DNT), toluenodiaminy (TDA) i toluenodiizocyjanianu (TDI). Wybudowanie instalacji do produkcji epichlorohydryny (EPI).

1981-1990
Zamknięcie instalacji szczególnie uciążliwych dla środowiska (fenol, anilina, nitrobenzen oraz szereg półproduktów organicznych i barwników). Utworzenie 16 samodzielnych podmiotów gospodarczych, w których udziałowcem był w głównej mierze Zachem

1990
Wpisanie Zachemu na „Listę 80-ciu” najbardziej uciążliwych zakładów w kraju i objęcie kontrolą Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska.

1991
Budowa tzw. ujęcia barierowego przy ul. Plątnowskiej. Podział przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą Zakłady Chemiczne Organika-Zachem w Bydgoszczy na Zakłady Chemiczne Organika-Zachem i Zakłady Chemiczne Nitro-Chem.   

2001
Warunkowe skreślenie z „Listy 80-ciu” zakładów najbardziej uciążliwych dla środowiska.

2002
Przekształcenie w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa. Gruntowna modernizacja instalacji TDI (podwojenie zdolności produkcyjnych). Oddanie do użytku biologicznej oczyszczalni ścieków

2003
Budowa przy kompleksie składowisk przy ul. Zielonej przesłony przeciwfiltracyjnej.

2006
Sprzedaż przez Skarb Państwa 80% akcji Zachem S.A. do Ciech S.A. (uznanie wykonania zobowiązań pozacenowych, w tym w zakresie ochrony środowiska wynikających z umowy, proces monitorowania zobowiązań zamknięty w 2013 r.). Otrzymanie pozwolenia zintegrowanego.

2012
Zaprzestanie produkcji w zakresie chemii ciężkiej Z.Ch. Zachem S.A.

2013
Zmiana nazwy Z.Ch. Zachem S.A. na Infrastruktura Kapuściska S.A.

2014
Ogłoszenie upadłości Infrastruktury Kapuściska Spółki Akcyjnej w Bydgoszczy. Zgłoszenie szkody w środowisku przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy do RDOŚ w Bydgoszczy (10 obszarów zanieczyszczonych) i MWiK w Bydgoszczy (17 obszarów). Zaprzestanie dostarczania wody pitnej mieszkańcom Łęgnowa przez Syndyka, podłączenie nieruchomości do miejskiej sieci wodociągowej. Sprzedaż przez Syndyka składowiska odpadów przy ul. Zielonej wraz z ujęciem barierowym. Wyłączenie przez Syndyka ujęcia barierowego.


Szczegółowa historia zakładów znajduje się TUTAJ.