logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

KAMPANIA EDUKACYJNA DOT. NISKIEJ EMISJI



Urząd Miasta Bydgoszcz przez najbliższe 4 miesiące będzie prowadził kampanię społeczną mającą przekonać mieszkańców do zadbania o powietrze w mieście, a tym samym do wymiany niskosprawnych pieców węglowych na ekologiczne, rezygnacji z palenia śmieciami czy węglem niskiej jakości.

Problem tzw. niskiej emisji pojawia się w okresie grzewczym i nie jest obojętny dla naszego zdrowia. W Polsce z przyczyn związanych z zanieczyszczeniem powietrza umiera 45 tys. osób. Mieszkańcy Bydgoszczy powinni mieć świadomość w jaki sposób sami mogą wpływać na stan środowiska i własne zdrowie.

Dzięki kampanii dowiesz się m.in.

  • czym jest niska emisja,
  • jakie są działania ograniczających i zapobiegających niskiej emisji,
  • jakie są rodzaje urządzeń grzewczych oraz paliw,
  • jakie są sposoby efektywnego palenia oraz wykorzystania paliw,
  • jakie są wskaźniki jakości powietrza,
  • gdzie znaleźć informacje o aktualnym stanie jakości powietrza,
  • jakie są konsekwencje związane z tzw. niską emisją oraz ze spalaniem odpadów w piecach i kotłach domowych,

W ramach kampanii zorganizowane zostaną m.in.

  • warsztaty edukacyjne na osiedlach: Osowa Góra, Miedzyń-Prądy, Czyżkówko, Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, Szwederowo, Wilczak-Jary, Okole, Górzyskowo, Jachcice, Piaski, Flisy,
  • happeningi,
  • konkursy internetowe.

Na terenie miasta pojawią się:

  • ulotki,
  • billboardy,
  • w komunikacji publicznej, w radio i telewizji emitowane będą spoty.

Dla uczniów bydgoskich szkół przeprowadzona zostanie gra terenowa, a same placówki otrzymają pakiety edukacyjne.

Dodatkowo informujemy, że od 1 października 2017 r. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe (Dz. U. z 2017 r., poz. 1690). Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania dla wprowadzanych do obrotu i do użytkowania kotłów na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW, w tym kotłów wchodzących w skład zestawów zawierających kocioł na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne. Do kotłów wyprodukowanych, a niewprowadzonych do obrotu ani do użytkowania przed dniem 1 października 2017 r. przepisy rozporządzenia stosuje się od dnia 1 lipca 2018 r.

Uzyskaj dofinansowanie na wymianę źródeł ogrzewania opalanych paliwem stałym na ekologiczne urządzenia grzewcze w wysokości nawet 100% poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 3000 zł. Wnioski można składać, co roku, od 1 stycznia do 31 października. Więcej informacji tutaj lub pod nr 58-58-038 i 58-59-270.

Przyłącz się do miejskiej sieci ciepłowniczej KPEC, zajrzyj tutaj lub zadzwoń pod nr 52-30-45-291, 52-30-45-304.

Zgłoś Straży Miejskiej, gdy widzisz, że ktoś pali śmieci, nr alarmowy 986.

Kampania edukacyjna realizowana w ramach programu priorytetowego „Poprawa jakości powietrza. Część 2) KAWKA - Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii” dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.